Balmaz Kamilla Gyógyfürdő – a 12 csapatos NB I csapatai
Új sorozatunkban az 12 fős első osztályban megfordult csapatok teljesítményét vesszük górcső alá, statisztikákon, legeken és érdekességeken keresztül. A Balmaz Kamilla Gyógyfürdő napjainkra ugyan már eltűnt, de öt éve belopta magát minden futballszurkoló szívébe.
A 12 csapatos NB I-ben eddig 20 együttes fordult meg. A jelenleg is zajló szezonban mindössze 4 (Ferencváros, Fehérvár, Újpest, Paks) csapat volt tagja a mezőnynek minden évben. Az első részben a Békéscsaba gárdájának szereplését elevenítettük fel, azóta a viharsarkiak már a harmadosztályban szerepelnek.
A második részben a 2017-18-ban története során első élvonalbeli szezonját futó Balmazújvárossal foglalkozunk.
A történelmi tett
Balmazújváros egy közel 17 ezer lakost számláló város Hajdú-Bihar vármegyében. A balmazújvárosi stadiont 2016-ban adták át, amit az akkor még olasz élvonalbeli Palermo együttese ellen avatott fel a helyi együttes egy 3-1-es sikerrel, ezzel pedig elindultak felfelé a 2016-17-es idényben.
A Magyar Kupában már egy élvonalbeli ellenfelet is búcsúztattak, méghozzá a Paksot, emellett pedig beszálltak a feljutásért vívott harcba. Noha a Puskás Akadémia már bebiztosította a bajnoki címét, míg a frissen kieső Békéscsabának füstbe mentek a feljutásról szőtt tervei, eldőlt, hogy a szintén NB I-es múlt nélküli Kisvárda ellen sorsdöntő meccs vár a Balmazra hazai pályán. A képlet egyszerű volt az utolsó fordulóban: a győztes megváltja jegyét az élvonalra. Sokáig nem hozott gólt a mérkőzés, ám a hajrában Zsiga Ervin betekerte a mindent eldöntő gólt, így története során először feljutott a Balmaz Kamilla Gyógyfürdő az élvonalba.
A szezon rövid összefoglalója
A másodosztályú ezüstérmet szerző Feczkó Tamás nem maradt Balmazújvárosban, tőle Horváth Ferenc vette át a kispadot. A nyári átigazolási időszakban érkezett néhány külföldi légiós is az együtteshez, amely – a Bordeaux-t abban a szezonban búcsúztató – Videoton ellen kezdte meg első élvonalbeli szezonját Felcsúton. Nemanja Andrics góljával még vezetett is a Balmaz, végül azonban meg kellett elégedniük az 1 ponttal. A következő fordulóban jött az első vereség, méghozzá a Vasastól. Ezután 4 pontot zsebelt be a Balmaz, nem is akárhogy. Előbb 2-2-t játszott Kispesten a címvédő Honvéddal, majd hazai pályán 4-0-ra kiütötte a listavezető Diósgyőrt. Már ekkor fel lehetett fedezni olyan neveket, mint: Vajda Sándor, Sigér Dávid, Haris Attila, Bachana Arabuli, vagy Rus Adrián, akik később más NB I-es csapatokhoz kerültek.
Ezt követően kissé megcsappant a balmazújvárosiak teljesítménye, és egyértelművé vált, hogy a kiesés elkerülése lesz a cél. Később ebbe a versenybe csatlakozott még be a Vasas, a Diósgyőr és a Haladás, a borzasztó rajtot produkáló Mezőkövesd mellé. Az őszi szezonhoz hozzátartozik, hogy az idény későbbi bajnoka, a Videoton ellen otthon ismét 1-1-et játszott Horváth Ferenc legénysége.
A tavaszi szezont egy debreceni 2-0-s győzelemmel kezdték Sigérék, igaz, a Groupamában egy ötösbe szintén beleszaladtak a Fradi ellen. Idővel egyre inkább élesedett a harc a bennmaradásért. A Mezőkövesd, illetve a Haladás felfelé, a Vasas és a Diósgyőr egyre inkább lefelé indult meg a tabellán. A Balmazújváros a mezőkövesdi veresége után belekapaszkodott az utolsó szalmaszálba, de hősies halált szenvedett. A DVSC csapatát 4-0-val intézték ellen a narancs-feketék, majd Pakson egy utolsó perces szabadrúgással vonal fölé kerültek.
Időközben a Fradi elbukta a bajnoki címet, így utazott Balmazújvárosba az utolsó fordulóban. A Haladás és a Mezőkövesd egymás ellen küzdött az élvonalbeli tagság megőrzéséért, míg a Diósgyőr a bajnok Videotont fogadta. A Vasas szinte reménytelen helyzetbe került Kispesten, és a meccs vége előtt eldőlt az egyik kieső kiléte, a Haladás győzelmével megváltotta jegyét a következő NB I-es évadra, akárcsak a Mezőkövesd.
A Diósgyőr-Videoton és Balmazújváros-Ferencváros mérkőzéseknek azonban volt tétjük, igaz, már nem a bajnoki cím szempontjából. A Balmazújváros egy győzelemmel biztosan maradhatott volna az NB I-ben, ám a Ferencváros villámrajtot vett, és 2-0-ra vezetett negyedóra elteltével. A hazaiak nem adták fel, hamarosan ledolgozták ezt a hátrányt, csakhogy egy újabb öngóllal megint a Fradi került előnybe. Eközben Miskolcon nem született gól. A Balmazújváros a második játékrészben visszakapaszkodott (3-3), de közben a Diósgyőr nyerésre állt, így a Balmaz a kevesebb győzelme miatt esett vissza a 11., azaz kieső helyre.
Egy újabb fordulat keretében Stefan Scsepovics besegített a Balmaznak, és remek góllal egyenlített, ezzel ismét a DVTK állt kiesőhelyen. Aztán jött az igazi dráma. Makrai Gábor a 88. percben ismét megszerezte a vezetést a Diósgyőrnek, amely ezzel megnyerte az összecsapást, és várhatta, mi lesz a Balmaz-FTC találkozó vége. A hajrában ott szintén született egy gól, ami a Balmaz győzelmét jelentette volna, ám csak pár másodpercig merült ez föl, mivel les miatt anulálták a találatot.
Miután lefújták az összecsapást, eldőlt, hogy a Diósgyőr megúszta, ellenben a Balmazújváros kiesett a másodosztályba. Érdekesség, hogy mindkét gárda 36 pontot gyűjtött, ráadásul a Balmazújváros mind a háromszor megverte a Diósgyőrt a bajnokságban.
A narancs-feketék kulcsembereit stabil NB I-es gárdák vitték, a következő idényekben pedig a kiesés szélén táncoltak az NB II-ben, licence-problémák miatt pedig 2019-ben kizárták a klubot, amely azóta Balmazújvárosi FC néven szerepel, és a megyei I. osztályban található. A pályáját utánpótlás-válogatott meccsekre használják, illetve albérletben a Nyíregyháza Spartacus hazai 90 perceinek ad otthont.
Legjobb gólszerzők
Az élvonalban a georgiai Bachana Arabuli szerezte a legtöbb gólt az újvárosiak mezében, egészen pontosan 9 találatig jutott. 6 góllal követi őt a szerb-magyar nemzetiségű Nemanja Andrics. A Ferencvárosba szerződő Sigér Dávid és Rácz Ferenc is 4-4 gólig jutott, akárcsak a később Mezőkövesden kikötő Vajda Sándor. A korábbi válogatott támadó, Rudolf Gergely, a Lokiba csábított Haris Attila, a Haladáshoz igazoló Tamás László, valamint a későbbi fehérvári védő, Rus Adrián is 2 találatig jutott. A szezon során Erdei Carlo és Ante Batarelo is megzörgette az ellenfelek hálóját 1-1 alkalommal. Összesen 11 játékos osztozott a 36 gólon.
Góllövőlista Balmazújvárosban az NB I-ben:
Helyezés | Játékos (gól) |
---|---|
1. | Bachana Arabuli (9) |
2. | Nemanja Andrics: (6) |
3. | Sigér Dávid, Vajda Sándor, Rácz Ferenc (4) |
6. | Rudolf Gergely, Tamás László, Haris Attila, Rus Adrián (2) |
10. | Ante Batarelo, Erdei Carlo (1) |
Légiósok országonként
Összesen 12 légiós szerepelt a Balmazban a 2017-18-as idényben, de tegyük azt hozzá, hogy többen kettős állampolgársággal, ennélfogva a tisztán légiósok száma már 4-re csökken.
Grúzia adta a legtöbb légióst, Arabuli, Shindagoridze, valamint Maisuradze személyében 3-an szerepeltek Balmazújvárosban.
Román, illetve magyar állampolgársággal is rendelkezett Rus Adrián, Zsiga Ervin és Erdei Carlo, akárcsak szerb részről Nemanja Andrics és szlovák oldalon Harsányi Zoltán.
Eke Uzoma Nigériában született, ám ő is rendelkezik magyar állampolgársággal, neki szintén volt korábbról NB I-es tapasztalata. Vajda Sándor, illetve Yurij Habovda ugyancsak magyar állampolgárnak vallhatja magát az ukrán mellett. A sort a horvát Ante Batarelóval zárjuk. Megemlíthetjük még Bódis Istvánt, aki szintén román-magyar állampolgár, viszont ő csak 1 meccset kapott Horváth Ferenctől.
Összesítve:
- Grúzia: 3
- Románia: 3
- Ukrajna: 2
- Szerbia: 1
- Nigéria: 1
- Szlovákia: 1
- Horvátország: 1
Válogatott játékosok:
2 magyar és 1 román válogatott játékos fordult meg Balmazújvárosban. Rudolf Gergely már leadta a válogatott szerelést, mikor fél évre elkötelezte magát a hajdúsági csapathoz, míg Sigér Dávid itt hívta fel magára a figyelmet. Noha Rus Adrián magyar válogatott is lehetett volna, a hátvéd végül a román nemzeti csapatot választotta.
Kapusok
A 33 bajnokin 3 hálóőr jutott szerephez. Horváth László 22, Pogacsics Krisztián 7, míg Szécsi Gergő 4 bajnokin lépett pályára; Szécsi később a Ferencváros, míg Horváth az MTK csapatához került.
Edző: Horváth Ferenc
Az egész szezont Horváth Ferenc irányításával vitte végig a Balmazújváros. A magyar vezetőedző 36 pontot gyűjtött, ezzel meccsenként 1,09 pontot hozott a Balmaz konyhájára. A 33 találkozón 8 alkalommal nyert csapata, míg 12 döntetlen mellett 13 vereséget könyvelhetett el, amely így 20 bajnokin veretlen maradt újoncként az első osztályban, de a bennmaradáshoz még 1 pontra szükség lett volna. A gólkülönbség kevésbé nézett ki jól, hiszen 39 szerzett és 46 bekapott találat volt a mérleg. Irányítása alatt egyedül Eke Uzoma lépett pályára mind a 33 bajnokin, de Sigér és Vajda is 32-32 fellépéssel büszkélkedhet.
A begyűjthető pontok közel 36%-át szerezte meg vele a Balmazújváros; Horváth kedvenc ellenfele korábbi kenyéradója, a Diósgyőr volt, amely ellen mind a 9 pontot megszerezte fiaival. Emellett üde színfoltnak bizonyult a Magyar Kupában a Balmazújváros, ahol az elődöntőben az Újpest jelentette a végállomást.
Meccsek és legek
Keleti kiütések, zakó a Groupamában, a szezon meccse a Fradi ellen, veretlen bemutatkozás a későbbi bajnokkal szemben – ekképpen lehetne összefoglalni a Balmazújváros emlékezetes bajnokijait. Az első meccstől a legnagyobb győzelmen, illetve vereségen át a legjobb és egyben utolsó 90 percig.
Első mérkőzés
Idegenben) Videoton 1-1 Balmazújváros (Lazovics ill.: Andrics)
Otthon): Balmazújváros 0-1 Vasas (Remili)
Legnagyobb győzelem
Otthon: Balmazújváros 4-0 Diósgyőr (Haris, Andrics, Rácz, Rácz)
Balmazújváros 4-0 Debrecen (Andrics, Vajda, Rus, Arabuli)
Idegenben: Debrecen 0-2 Balmazújváros (Arabuli, Rácz)
Legnagyobb vereség
Idegenben: Ferencváros 5-0 Balmazújváros (Paintsil, Varga, Böde, Böde, Böde)
Otthon: Balmazújváros 0-3 Honvéd (Gazdag, Lanzafame, Eppel)
Legizgalmasabb meccs
Balmazújváros 3-3 Ferencváros (Tamás öngól, Bőle, Uzoma öngól, ill.: Batarelo, Arabuli, Tamás)
Utolsó meccs
Idegenben: Paks 0-1 Balmazújváros (Rus)
Otthon: Balmazújváros 3-3 Ferencváros (Tamás öngól, Bőle, Uzoma öngól, ill.: Batarelo, Arabuli, Tamás)
Ellenfelek ellen
Ellenfél | Pont | Győzelem | Döntetlenek | Vereség | Lőtt-kapott gól |
---|---|---|---|---|---|
Diósgyőr | 9 pont | 3 | 0 | 0 | 8-2 |
Debrecen | 6 pont | 2 | 0 | 1 | 6-1 |
Vasas | 4 pont | 1 | 1 | 1 | 3-3 |
Paks | 4 pont | 1 | 1 | 1 | 1-1 |
Haladás | 4 pont | 1 | 1 | 1 | 3-4 |
Videoton | 2 pont | 0 | 2 | 1 | 2-3 |
Újpest | 2 pont | 0 | 2 | 1 | 3-4 |
Mezőkövesd | 2 pont | 0 | 2 | 1 | 2-3 |
Ferencváros | 1 pont | 0 | 1 | 2 | 5-11 |
Puskás Akadémia | 1 pont | 0 | 1 | 2 | 4-7 |
Következtetések
- A Diósgyőr ellen maradt egyedül 100%-os a Balmazújváros
- A miskolciakon kívül mindenkitől kikapott legalább egyszer
- 5 csapat ellen maradt nyeretlen a Balmazújváros (Ferencváros, Videoton, Újpest, Mezőkövesd, Puskás)
- A legtöbb gólt a Ferencváros (11) ellen kapta az újonc
- A legtöbb gólt a Diósgyőrnek (8) rúgta
- Összesített eredményeket nézve a Balmazújváros mérlege: 11 meccs, 2 győzelem, 2 döntetlen, 7 vereség (33/8 pont)
Legjobb XI
Kapus: Horváth László
Védők: Habovda-Rus-Tamás-Uzoma
Középpályások: Sigér-Haris-Rácz-Vajda
Támadók: Andrics-Arabuli
Szerző: Tarr Ákos, a Footballhun TV szerkesztője
Olvass további focis cikkeket nálunk!
Kövess minket Instagramon!
Kiemelt kép: NB1.hu