Velük játszhat a magyar válogatott 2024-ben

Véget ért a magyar válogatott 2023-as éve, ahol ugyan óriási sztárcsapatokkal nem találkoztunk, ám a futballáz végigkísérte az egész esztendőt, és szinte rendre teltházas hazai meccseket játszottunk, bárki volt az ellenfél. Bár a jövőévi programunk egyelőre elég hiányos, felvázoltuk, hogy hogyan nézhet ki a a válogatott következő éve.

Minimum 2 felkészülési-, 3 Eb- és 6 Nemzetek Ligája-meccs biztosan vár ránk a 2024-ben. Footballhun TV-tartalom

magyar válogatott
(fotó: Arpad Kurucz/Anadolu/Getty Images)

Mivel Bulgáriában kijutottunk az Eb-re, így gyakorlatilag 5 kísérletezésre lehetőséget adó mérkőzés vár ránk az első Eb-meccs előtt. Az elsőt Montenegró ellen vívtuk meg még Eb-selejtezőn, de 2024 márciusában és júniusában is 2-2 felkészülési meccset játszhatunk majd. A kérdés már csak az, hogy kik ellen?

Itt többnyire érdemesebb azt megnézni, hogy kikkel NEM játszhatunk, és úgy következtetni.

3 kategóriában érdekelt csapat nem jöhet szóba:

  • Az Eb-pótselejtezős válogatottak: Görögország, Kazahsztán, Izland, Ukrajna,

Finnország, Lengyelország, Észtország, Wales, Grúzia, Luxemburg, Izrael, Bosznia

  • A Nemzetek Ligája playoff-ban részt vevő 4 válogatott (Litvánia, Gibraltár, Fehéroroszország, Ciprus)
  • Azok a csapatok, amelyek már szerveztek le barátságos meccset az adott periódusra: március: (Anglia, Belgium)
  • június: jelenleg minden európai válogatott szabad (54 csapatból kerül ki 2)

Dőlt: A hónapban csak egy meccsre foglalt, tehát még kis esély lehet rájuk

Félkövér: az egész hónapra foglalt

Így összesen 37 lehetséges európai ellenféllel találkozhatunk márciusban felkészülési találkozón, őket most nem lenne értelme felsorolni; azokat már sokkal inkább, akik ellen érdemes lenne edzőmeccset lekötni, de az Eb-csoportunktól is függhet, milyen kaliberű csapatokkal játszunk.

A házigazda, csak felkészülési meccset játszanak a katari vb óta, ráadásul ha idegenben lenne a meccs, akkor az Eb-helyszínekkel is ismerkednénk. 2016-ban ellenük tartottuk a főpróbát.

Minőségi játékosokból álló csapat, de idén sem lesznek ott az Eb-n.

A skót futball ismét fellángolóban van, jó edzőpartner lehet, főleg, ha brit csapatot kapunk az Eb-n.

Szintén egy erős válogatott, 2016-ban szintén szerepeltek a felkészülési programunkban.

Ott lesznek az Európa-bajnokságon, ráadásul utazás szempontjából is kézenfekvő lehet mindkét csapatnak.

Hanyatlóban a svéd nemzeti tizenegy, sem a vb-re, sem az Eb-re nem jutottak ki, ilyen szempontból kicsit érdekes választás lenne, ráadásul skandináv ellenfelet nem kaphatunk az Eb-n. Igaz, olyan játékosaik vannak, akik ellen jó erőpróbát vívhatunk. Elég csak Isakra, Gyökeresre, Forsbergre, Cajuste-re, Kulusevskire vagy Lindelöfre gondolni.

Ugyancsak sokat fejlődött Ralph Rangnick együttese, biztosan nem kaphatjuk őket az Eb-n, ennélfogva ez szintén egy jó választás lenne.

Jöhet azonban Európán kívüli válogatott is, 2016-ban például Elefántcsontpart ellen készültünk az Eb-re. Megnéztük, hogy mely Európán kívüli nemzeti tizenegyek szoktak gyakran jönni Európába felkészülési összecsapásokra az UEFA új lebonyolítása óta, azaz az elmúlt 4 évben.

Katar: 8 (igaz, a 2022-es vb-re készülve helyet kaptak egy selejtezőcsoportban)

Új-Zéland: 5

Kuvait: 5

Elefántcsontpart: 3

Jordánia: 3

Tavaly felröppent egy olyan sajtóhír, miszerint Iránnal is vívhattunk volna barátságos meccset, ebből azonban idén nem lett végül semmi. Irán egyébként 2 alkalommal szerepelt Európában barátságos mérkőzésen, idén pont csoportellenfelünk, Bulgária ellen. Rajtuk kívül a női és az utánpótlás-válogatottakhoz gyakrabban érkezett Üzbegisztán is Magyarországra.

Ne felejtsük, hogy Brazília a Wembleyben játszik felkészülési meccset márciusban, ezáltal nekik szabad még egy nap…

Ha esetleg más konföderációból érkezne edzőpartner, júniusra az afrikai és az ázsiai válogatottakat is kizárhatjuk, ugyanis vb-selejtezőket vívnak.

Tegyük fel viszont, hogy európai ellenfelet választana az MLSZ, így egyszerűbb sakkozni. A maradék csapatokból kell kiválasztani 4-et, amely jó edzőpartner lehet az Eb-re. A júniusi meccsekkel kapcsolatban fontos, hogy a pótselejtezős és NL-rájátszásos csapatok is lehetnek az ellenfeleink.

The Fishy, ESPN

A márciusi ellenfelek legkésőbb januárban, a júniusi ellenfelek legkésőbb márciusban derülnek ki.

Vajon kikkel leszünk egy csoportban Németországban? (fotó: Jürgen Fromme/firo sportphoto/Getty Images)

Miután lejátszottuk a 4 tétnélküli összecsapást, jön a legjobban várt esemény: a labdarúgó-Európa-bajnokság. A sorsolást december 2-án készítik el. Minimum 3, maximum 7 meccset vívhatunk az Eb-n, utóbbi azt jelentené, hogy a döntőig menetelnénk.

Magyarország a 2. kalapból várja a sorsolást, ennek köszönhetően elkerüli az osztrákokat, a dánokat, a románokat, az albánokat és a törököket a csoportkörben. Minden más kalapból 1-1 csapatot kaphatunk.

Németország, Portugália, Franciaország, Spanyolország, Belgium, Anglia. Az Eb-k történetében 11 meccset játszottunk eddig, ám Anglián kívül mindegyik válogatottal összecsaptunk már a sorozatban. Portugáliaval zsinórban harmadszor kerülhetnénk egy csoportba, Belgiumnak visszavághatunk a 2016-os nyolcaddöntőért, a házigazda németekkel pedig újra összecsaphatunk az Eb évében. Spanyolországgal 2002 óta nem találkoztunk, ebből kifolyólag 22 év után lehet újra magyar-spanyol, és az már egy kontinenstornán kerülhetne megrendezésre.

Hollandia, Skócia, Horvátország, Szlovákia, Szlovénia, Csehország.

Van törleszteni valónk ebben a kalapban. Hollandiának a 8-1-ért, Horvátországnak a spliti 3-0-ért, a szlovákoknak a 2019-es 2 vereségért. A csehekkel idén játszottunk felkészülési meccset, az 1-1-re végződött, a skótokkal még a Leekens-érában találkoztunk utoljára, míg az elmúlt Eb-kről rendre lemaradó Szlovéniával 2007 után játszhatunk újra. Benjamin Sesko és Jan Oblak kiemelkedik a csapatból, de velük járnánk a legjobban.

Olaszország, Szerbia, Svájc és a 3 pótselejtezős ág 1-1 győztese (a pótselejtezős csapatokat feljebb már felsoroltuk). Az olaszok épphogy kijutottak, viszont ők azok, akik utoljára le tudtak minket győzni. Szerbiáról vannak friss és pozitív élményeink, Svájcról halványabbak és rosszabbak, amely egyébként zsinórban 4 nyeretlen selejtezőn van túl, úgyhogy náluk is formahanyatlásról beszélhetünk.

A halálcsoport a francia-magyar-holland-olasz négyes lenne, a legkönnyebb papíron a német-magyar-szlovén-görög?

Amennyiben a magyar válogatott a csoportjában 1. vagy 2. helyen végez vagy a legjobb 4 csoportharmadik közé bekerül, a nyolcaddöntőben folytathatja.

magyar válogatott
Remekül zárta a kegutóbbi NL-kiírást a válogatott – többek közt Angliát verte idegenben 4-1-re (fotó: James Baylis – AMA/Getty Images)

Szeptemberben megkezdődik a 4. kiírása az UEFA Nemzetek Ligájának, ahol ezúttal is az A-divízióban szerepel a magyar válogatott. Ugyanakkor jelentős újítás, hogy a csoportok 2. helyezettjei is továbbjutnak. A magyar válogatott a második kalapba került és 12 lehetséges ellenfélből fog 3-at kapni. Nézzük, kik lehetnek ezek a csapatok.

Az 1. kalap 4 csapata közül egy gárdával biztosan fogunk találkozni. A csapatok: Spanyolország, Olaszország, Horvátország, Hollandia,

Az idei négyesdöntőben ez a 4 csapat szerepelt. A spanyolokkal 2002 óta nem találkoztunk, az is barátságos meccs volt. Az olaszokkal szemben vannak friss élményeink az előző kiírásból, míg a horvátokkal 4 éve találkoztunk és győztük le őket Pátkai góljával a hazai meccsen. Hollandiáról az utolsó összecsapásunk az egyik legsötétebb nap lett a magyar labdarúgás történetében, a 2013. október 11-i 8-1-es vereség miatt.

A 3. kalap 4 csapata: Franciaország, Németország, Lengyelország, Svájc.

Könnyen kerülhetünk ismét halálcsoportba, de szerencsére 3 válogatottról is vannak friss és szép emlékeink az elmúlt 2 évből. A franciákkal az Eb-n játszottunk döntetlent a Puskásban, akkor ők voltak az aktuális világbajnokok. Németországgal 2021 és 2022 között háromszor találkoztunk, 1 győzelem és 2 döntetlen a mérlegünk. A müncheni 2-2-es Eb meccsen és a budapesti NL-találkozón (1-1) mindig mi vezettünk, tehát 1 másodpercig sem voltunk hátrányban a Nationalelffel szemben, de a legutóbbi meccsünk volt a hab a tortán, amikor Szalai Ádám klasszisgóljával nyertünk Lipcsében.

A lengyelekkel 2021-ben találkoztunk vb-selejtezőn: 1 győzelem és 1 döntetlen volt ellenük a mérleg. Noha velünk ellentétben Lewandowskiék ott voltak a katari vb-n, Varsóban mi győztünk, és a hazai összecsapáson is a lengyeleknek kellett kétgólos hátrányból felállniuk. Mindent összevetve, 2021 és 2022 között a 3 válogatott ellen 6 meccs alatt egyszer sem voltunk hátrányban.

Svájccal még a Storck-érában játszottunk utoljára, akkor vb-selejtezőn. Gólgazdag 90 perceken nyertek akkor a svájciak, a Groupama Arénában 3-2-re, Bázelben 5-2-re. A 4 válogatott közül közül talán a gyengélkedő Lengyelország lenne papíron a legkönnyebb ellenfél, illetve kérdés még, hogy Németország milyen irányt vesz a hazai Eb után.

Első ránézésre a 4. kalap valamivel könnyebbnek tűnik, ha az innen érkező nemzeti tizenegyet oda-vissza verni tudjuk, nem lehet gond a bennmaradás. A csapatok: Bosznia-Hercegovina, Izrael, Skócia, Szerbia.

A legnívósabb válogatott egyértelműen Szerbia, 2020 óta azonban 5 alkalommal már játszottunk velük (2 NL-, 1 felkészülési- és 2 Eb-selejtező-meccset), Belgrádban eddig mindig megvertük őket, a selejtezőkben ráadásul oda-vissza.

Skócia válogatottja fejlődik, sok a topligás játékos, sőt, megverték márciusban a spanyolokat, úgyhogy nem lenne főnyeremény, ha őket húznák mellénk. Utoljára 2018-ban találkozott egymással Magyarország Skócia, akkor a Leekens-féle válogatott 1-0-s vereséget szenvedett.

Boszniával 2006 csapott össze a magyar válogatott, ráadásul a bosnyákok mélyrepülésben vannak, így ők tűnnek a legverhetőbbnek a 4 csapat közül. Izrael Magyarországon kapott albérletet az ott zajló hábórú miatt, viszont vendégként is jöhetnek jövőre, kérdés ez mennyire lenne jó, mivel az izraeliek idén közel jártak az Eb-hez, másrészt amikor legutóbb szembenéztünk Izraellel, akkor zárt kapus büntetés lett a találkozó utóélete.

A sorsolást februárban bonyolítják le.

  • U17-es Európa-bajnokság (Ciprus) a magyar válogatott még kijuthat
  • U19-es Európa-bajnokság (Észak-Írország) a magyar válogatott már nem juthat ki
  • Olimpiai játékok (Franciaország) a magyar válogatott már nem juthat ki (sem férfi, sem női)

Velük játszott felkészülési meccset a magyar válogatott Marco Rossi irányítása alatt: Montenegró, Uruguay, Ciprus, Írország, Szerbia, Észak-Írország, Luxemburg, Görögország, Észtország, Csehország.

2016: Horvátország, Elefántcsontpart, Németország (2 döntetlen, 1 vereség)

2021: Cipurs, Írország (1 győzelem, 1 döntetlen)

Velük volt egy csoportban a magyar válogatott az Eb-n:

2016: Portugália, Ausztria, Izland

2021: Portugália, Franciaország, Németország

1964: Spanyolország, Dánia

1972: Szovjetunió, Belgium

2016: Belgium

2018: Görögország, Finnország, Észtország

2020: Oroszország, Szerbia, Törökország

2022: Anglia, Olaszország, Németország

Szerző: Tarr Ákos, a Footballhun TV szerkesztője

Olvass további focis cikkeket nálunk!

Kövess minket Instagramon!

További cikkeink