Yaakobishvili és a többiek, avagy magyarok a Barcelonában

Bár a Barcelona és a magyar játékosok közös történelme a régi idők labdarúgásáig nyúlik vissza, nem szabad elfelejteni, hogy a közelmúltban is voltak olyan labdarúgók, akik csatlakoztak a gránátvörös-kékekhez. Barangolásunk Katalóniában.
Megjelent a Foci Java Magazin második számában.

E sorok írásakor friss hír, hogy a Barcelonánál nevelkedő, 18 éves Yaakobishvili Áron történelmi tettet végrehajtva debütált a katalánok második csapatában, és mire a Nagyérdemű kézhez kapja a magazint, s ezt a cikket olvassa, az is előfordulhat, hogy már a többszörösére nőtt a magyar játékosok profi meccseinek száma a Blaugranában (még akkor is, ha „csak” a
B-csapatról van szó). Márpedig pontosan ez az, amire a magyar futball legnagyobb kapuscsillaga készül, sőt, ezt részben már meg is valósította a Tarazona elleni, kapott gól nélkül lehozott, 0-0-val végződő Primera Federación (spanyol harmadosztályú) mérkőzésen.
Megnéztük, akadt-e olyasvalaki az elmúlt időszakban, akinek sikerült megvetnie a lábát a 125 esztendős klubnál, illetve ki volt az, aki túl nagy fába vágta a fejszéjét, mikor Katalóniába igazolt. Milyen messze vezet az út, ha elindulunk az újkori barcás magyarok felkutatásáért?
Yaakobishvili Áron (2018-)
Először azonban vizsgáljuk meg jobban a fent említett fiatalember eddigi karrierjét. Yaakobishvili Áron (képünkön jobbra) magyar édesanya és grúz édesapa gyermekeként 2006-ban látta meg a napvilágot, s az MTK-ban kezdett védeni, de már korán, 11 évesen külföldre „igazolt”, mikor a családja Barcelonába költözött. Itt bátyjával (a jelenleg a Gironában játszó Antallal) együtt egy kiscsapat akadémiáján pallérozódott, de csak rövid ideig, hiszen kisvártatva a két legnagyobb katalán klub csapott le a fivérekre.
Áron 2018-ban került az FC Barcelona utánpótlásához, ahol végigjárva a ranglétrát 2022-ben már az első csapat edzésén találta magát, ahova a válogatott szünet alkalmával vezényelték át. Itt Aubameyang, de Jong vagy Fati lövéseit kellett hárítania a 16 éves hálóőrnek.
Persze ez nem jelentette azt, hogy automatikusan felkerült a La Liga-keretbe és kiszorította volna Ter Stegent: az ifjonc kapus türelemmel várta az ő idejét, eközben a Juvenil B (a Barca U18-as csapata), majd a Juvenil A (U19) portáját védte. Hamarosan pedig ölébe hullott a nagy lehetőség. A 2024-25-ös szezon elején sérülések miatt állt elő az a helyzet, hogy a Tarazona elleni meccsnapon az ő nevével kezdődhessen a Barca Atlétic kezdő tizenegye. Ennek tetejébe hasonló okokból az A-csapatnál is kerettag volt a Getafe elleni spanyol bajnokin, minekutána Marc-André ter Stegen mellett a fiatal Diego Kochen szintén a maródiak listájára került. De (!), s ez nagyon fontos, nem osztogatják csak úgy a kezdő kapus posztját a La Masián, tehát egyáltalán nem véletlen, hogy a remek reflexvédésekre képes, lábbal is ügyes Yaakobishvili ott tart, ahol. És messze még a vége…
Tajti Mátyás (2014-16)
Tajti (képünkön balra) szupertehetségnek volt elkönyvelve a Felcsútnál, és valóban embert próbáló feladat lenne más jelzővel illetni egy 15 éves játékost, akiért ádáz harcot folytat a Real Madrid és a Barcelona. A két gigász közül végül az utóbbit választotta, s nem lehet azt állítani, hogy rosszul döntött, mert nincs rá garancia, hogy egy esetleges madridi kaland nem hasonlóan végződött volna. De mi is történt? Az ifjú középpályás a magyar akadémiarendszerből kikerülve hirtelen a La Masián találta magát, és nehezen is ment neki a beilleszkedés: csapattársai kiközösítették, még a nyelvet sem beszélte. Így szabadulásként élte meg, mikor 2016-ban a Málaga második csapatához szerződött (utána hazatért a DVTK-hoz, s egy lengyel kitérő után megállapodott az NB I-ben). Tajti gránátvörös-kék szerelésben az U19-es csapatig jutott, ráadásul felkészülési meccsen a Barca B együttesében szintén bemutatkozhatott.

Vincze Ottó (1997)
Fél évet töltött Katalóniában az ózdi születésű tizenegyszeres válogatott játékos, de ez idő alatt csupán két találkozón játszott a Barca B-ben (amely akkor a második ligában vitézkedett), így valószínűleg nem pályafutása csúcsaként emlékszik vissza erre az időszakra Vincze. Később úgy nyilatkozott, hogy egy sérülés is hátráltatta, no meg feltehetőleg az is, hogy összesen 56 percnyi játék után kiállíttatta magát, ennélfogva több mérkőzésen már nem jutott szóhoz.
Itt viszont sajnos meg kell állnunk. Nem azért, mivel nem lehetne még oldalak százait írni a magyarok és a Barcelona évszázados kapcsolatáról (gondoljunk csak az egyik legnagyobb klublegendaként számontartott Kubala Lászlóra vagy a Czibor Zoltán-Kocsis Sándor kettősre), hanem mert kishazánk és a Blaugrana újkori történelme ennyiben merül ki. Ez a közeljövőben azonban könnyen tovább íródhat, hiszen ki tudja, ki csatlakozik még Áronhoz?
Tajti és Vincze a balul elsült barcelonai kitérőről.
„Ez a barcelonai két év nagyon kellett nekem, hogy beleszaladjak egy pofonba – nyilatkozta Tajti az M4 Sportnak 2018-ban. – U16-ig Magyarországon játszottam és semmi gondom nem volt. Akadémián voltam, tehetségesnek számítottam, a válogatottban végigjátszottam az összes meccset és semmi nehézségem nem volt. Kellett, hogy kimenjek külföldre, és megtapasztaljam, hogy milyen az, amikor az ember nulláról indul és semmibe veszik. Nagyon jól jött nekem, hogy beleszaladtam ebbe, mert ez megerősített, és már Malagába is úgy mentem át, hogy nem tudtam elképzelni, hogy engem bárki is mostantól a földbe tiporjon.”
Vincze a Mandinernek taglalta az okokat, amik miatt távoznia kellett Katalóniából.
„Amikor a Barcelona kölcsönvett a svájci Siontól, éppen operáció után voltam. Eleve úgy kerültem a katalánokhoz, hogy még két hét hátra volt a rehabilitációmból. Két meccset játszottam, a másodikon viszont a 96. percben egy dulakodás után engem is kiállítottak. Öt hét eltiltást kaptam, azalatt az idő alatt pedig eldőlt, hogy nem marasztalnak.”
Szerző: Szirák Péter Dániel, a Fociverzum Instagram-oldal szerkesztője
Megjelent a Foci Java Magazin második számában. A magazin megrendelhető a Foci Java Instagram-oldalán.
Forrás: M4 Sport, Origo, NSO, Csakfoci, Euro Barca, NSO/YouTube; borítókép: Getty Images, Barcelona, Yaakobishvili Áron/Instagram