Van bennük kraft! – RB Salzburg, Ausztria legjobbja

Digiqole Ad

Németországban Nagelsmann-non kívül akad egy legalább annyira energetikus, tehetséges, modern focit játszó edző, mégpedig Marco Rose. Ő tette le az alapokat Salzburgban, így egyben Rose érdeme is, hogy ilyen jól működött a csapat idén a BL-ben. De természetesen ehhez sikerhez ugyanúgy hozzájárult az az elképesztő játékosmegfigyelő hálózat, amelyet kiépített az évek során a klub. És hát persze a mostani edző, Jesse Marsch munkásságáról sem feledkezhetünk meg. Az ő zsenije nélkül nem valószínű, hogy láthattuk volna azt, ahogyan a félelmetes Anfielden egy fenomenális comebacket produkálva majdnem megtréfálták a címvédőt a BL-ben. Érdemes tovább olvasni, ugyanis könnyen lehet, előbb vagy utóbb simán ott lehet majd a tényleges elitben a salzburgi alakulat. A pénz, a márka, a helyzet és a keret adva van hozzá. Ausztriát már leigázták, de mikor jön Európa?

Erling Haaland mellett Szoboszlai Dominik is tündökölt idén a Salzburgban (fotó: AFP)

„Ha elsők leszünk, annyi energiaitalt ihatunk, amennyi csak belénk fér”

Korábban már írtunk róla, sok szurkoló egyik Red Bull-csapatért sincs oda, ez a helyzet Ausztriában is, a Red Bull Salzburg esetében. A klub 1933. szeptember 13-án alapult SV Austria Salzburg néven. Aztán 1950-ben föloszlott az egylet, de újjáalakult. Innentől pedig nem szenvedtek hiányt a szurkolók a sikerélményekből, ugyanis többször bele-bele kóstolhattak az UEFA-kupa küzdelmeibe, sőt az a hazai kupa döntőjébe is bejutott az osztrák bagázs. 1978-ban nevet váltottak, és immáron SV Casino Salzburgként meccseltek 1994-ben az Internazionale-val az UEFA-kupa fináléjában.

És hogy még kalandosabb legyen a történet: 1997-től kezdve SG Wüstenrot néven került be az osztrák adatbankba Szoboszlai Dominik jelenlegi klubjának elődje. Majd eljött az nap, amikor minden megváltozott. 2005. április 6-ot írtunk. Bejelentették, a lila-fehér klub új szponzora és tulajdonosa a Red Bull vállalat lesz. Egyébként az akkori szezonban elég erősen fújta a kiesés rémisztő szele az SG-t, pedig azelőtt nemigen történt velük ilyesmi.

Nagyot fordult a világ…

Na de térjünk vissza a szponzorváltáshoz, ami azzal járt, hogy eltörölték a színeket, a nevet, a címert, a klub arculatát és hagyományait… Konkrétan mindent. Nem csoda, hogy förgeteges harag volt a szurkolókban, a kezdeti lázadások után végezetül sikerült újjászervezni a régi csapatot, a régi névvel – jelenleg a harmadosztályban sínylődik az új Austria Salzburg. Ugyanakkor volt jó oldala is ennek az üzletnek: a Salzburg fölkerült a világfutball térképére.

Varázsütésre változott meg minden a piros-fehér salzburgiak háza táján: azóta, hogy a Red Bull-hoz fonódik Marco Rose edző egykori kenyéradója mindig az első 2 hely valamelyikén tanyáztak a fiúk az osztrák Bundesligában a szezon végén, az első címvédés már 2009-ben összejött. Az utóbbi 6 esztendőben nincs párja Ausztriában Szoboszlaiéknak, folyton aranyéremmel gazdagodnak, ráadásul már az Európa Liga-elődöntő is összejött a csapatnak.

A Red Bull-család

Jelenleg 4 országban található olyan hivatalos klub, amelyet a Red Bull birtokol: RB Leipzig (Németország), RB Salzburg (Ausztria), New York Red Bulls (USA) és a Red Bull Bragantino (Brazília). A felsorolt egyesületek között igen szoros együttműködést lehet felfedezni, így van ez az átigazolásoknál is. Magától értetődő, hogy ezen négyesből a legmagasabb minőséget a németek képviselik, ezért a legjobb és legígéretesebb játékosok mind oda kerülnek – főként a Salzburgból „halász” spílereket a Leipzig, merthogy az osztrák csapat játékosai vannak leginkább azon a szinten, mint a Lipcse. Valamint a maradék két klub is nevel csiszolatlan gyémántokat, remek példa erre Tyler Adams, ki a New York Red Bulls neveltje volt egészen addig, ameddig le nem csapott rá a Lipcse.

Ám Jesse Marsch csapata nem állt meg itt, egy az egész világot átívelő felderítő hálózatot „épített” az osztrák favorit.

Alpesi után egy amerikai Klopp

„Agresszívan játszunk és gondolkodunk” – nyilatkozta Jesse Marsch az UEFA-nak nem sokkal az Anfielden lejátszott thriller után. A Liverpool – Salzburg párharcot valóban nem volt semmi nézni, mivel két nagyon karizmatikus és agresszív csapat játszott egymással. Klopp eszméit mindenki ismeri, de nem csak az ő csapatai játszanak ennyire energetikus, vagy egy új kifejezéssel élve „rock and roll” focit.

A jelenleg a Southamptont irányító, de korábban pont a Lipcsét menedzselő Ralph Hasenhüttl kapta meg az „Alpesi Klopp” elnevezést. És akkor itt van még nekünk Marsch, aki csakúgy kiköpött Klopp. A szenvedély és pörgés megtestesítője, hatalmas motivátor, aki minden meccsen 100%-ig fölpörög – akár a csapata. Ezt jól mutatja az a videó, amit az UEFA stábja készített a Liverpool elleni idegenbeli meccs szünetében. Marsch öltözői beszéde (ami elég hangzatosra sikeredett) hatalmas inspirációt és motivációt jelentett labdarúgóinak, akik a második félidőben még jobban megmutatták, ők nem fognak behódolni a Liverpoolnak. Így is történt, egészen Szalah góljáig. De az az este örökké megmarad majd a Salzburg-szurkolók emlékezetében. A belevaló és modern játék egész Európa tetszését elnyerte.

Pedig a volt NY Red Bulls-edző sem egyből világklasszis edzőnek született, és talán az idei BL-szezonig senki se tudta, hogy mégis lehet az a Jesse Marsch. A 46 éves amerikai edző, néhány játékosához hasonlóan, végig járta a Red Bull-létrát. 2015 és 2018 között 151 meccsen irányította a NY Red Bullst, ezután segédedző volt a Leipzignél. Majd a „kistesó”, a Salzburg menedzsere lett. Vele próbálták betömni azt az űrt, amelyet Marco Rose hagyott maga után – eddig úgy néz ki, sikerült.

Elképesztő szezon

Azonban nem a liverpooli volt az egyetlen találkozó, amelyen teljesítményükkel mosolyt csaltak szurkolóik arcára a legrangosabb európai kupasorozatban. Kezdésnek vegyük mindjárt a klub történetének legelső BL-meccsét. Hazai pályán hatot vágott a Genknek, Haaland mesterhármast szerzett, míg Szoboszlai Dominik egy góllal vette ki a részét a győzelemből. Hatalmas futballünnep volt aznap este Salzburgban, ám nem ez volt az utolsó meccsnap, amikor fantasztikusak voltak a Bikák: ekkor jött az a felejthetetlen 90 perc az Anfielden. Ezt követően a Napolit izzasztotta meg erőteljesen Marsch gárdája. A visszavágón viszont 1 pontot elraboltak az olaszoktól Haalandék; még a hazai pálya előnye sem tette acélosabbá a Genket a következő találkán. Ismét az osztrákok gyűjtötték be a 3 pontot (1-4). Az 5. játéknap előtt matematikailag még meg volt rá az esély, hogy a Red Bull történelmet írjon, és bejusson a nyolcaddöntőbe.

Ámbátor maradt az Európa Liga, itt sem kaptak valami könnyű ellenfelet az energiaitalosok. Az Eintracht Frankfurttal csapott össze a Salzburg – már Minamino és Haaland nélkül -, de itt már elfogyott a tudomány. Noha a visszavágón ismét alázatosságáról és küzdőszelleméről tett tanúbizonyságot a klub, a németek mentek tovább.

Annyira Európára figyelt az osztrák címvédő, hogy a bajnokságra valamelyest már kevesebb koncentráció jutott. Jelenleg másodikak, de ez nem feltétlenül a gárda hibája. Lask Linz szintén nagy szezont fut, az Európa Ligában is egész sokáig jutottak – ennélfogva most ők állnak nyerésre. Ugyanakkor így is a piros-fehérek a favoritok, és talán még jót is tesz a játékosoknak, hogy lesz egy kis versenyfutás a bajnoki címért.

Azonban amíg olyan focisták alkotják a csapatot, mint Szoboszlai Dominik, Patson Daka vagy egykoron Gulácsi Péter; esetleg Erling Haaland, Sadio Mané, Kevin Kampl, Dayot Upamecano és Takumi Minamino, addig szép jövő elé néz a Red Bull Salzburg.

Nem vitás, a Red Bull tényleg szááááárnyakat ad…

Kövess minket Instagramon és Facebookon!

Kiemelt kép: AFP