Az elmúlt év együttesei – Milan, Bayern, WHU
2021-ben újfent számos klasszis csapat kovácsolódott össze, ért el nagy sikereket, mind taktikai, mind pedig eredményességi szempontból. A Bayern München, a West Ham United, illetve az AC Milan szintén megsüvegelendő évet tudhatott magáénak, de kik voltak a többiek?
Footballhun TV-tartalom.
Manchester City
Pep Guardiola csapata idén is villogott, megnyerte a Premier Leauge-et, illetve az Angol Ligakupát is. Egyedül az elvesztett Bajnokok Ligája-döntő fájhat a manchesteri drukkereknek, igaz, az épp eléggé. Rá néhány hónappal a City egy újabb finálét bukott el, méghozzá az Angol Szuperkupáét, és címvédőként vereséggel kezdte a szezont. Ezután összeszedték magukat a kék-fehérek, beszálltak a bajnoki címért folyó harcba, nem mellesleg a Bajnokok Ligájában a Paris Saint-Germain és a Leipzig előtt az első helyen jutottak tovább a halálcsoportból.
Cikkünk írásának pillanatában jelenleg PL-címvédőhöz méltóan, 12 ponttal listavezető a City, felállva az idény kezdetét jellemző ponthullajtásokból. Mindezt Agüero poszt szerinti pótlása nélkül; nem mellesleg hamis kilencesekkel is tudtak hatot rúgni a Leipzignek vagy hetet a Leedsnek.
West Ham
David Moyes együttese ebben az évben az egyik legnagyobb pozitív meglepetés. Az év első topligás meccsén rögtön győztek az Everton ellen, ám ennél nagyobb bravúrokat is tartogatott az év a kalapácsosok számára. A londoni riválisokkal szemben (Tottenham, Arsenal) négy pontot gyűjtöttek be, és bejutottak az Európa-liga csoportkörébe, kvartettjüket meg is nyerték.
Az új szezon pedig még jobban alakult a West Ham számára, amely ott van az élbolyban, és megverte többek közt a Chelsea-t, a Liverpoolt, a Tottenhamet és kiejtette az Angol Ligakupából a Manchester Unitedot és a Manchester City-t is.
A sokévi hasztalan, magas költekezés után a West Ham az új, részbeli tulaj, Daniel Kretinsky közreműködésével ráállt a cseh vonalra. Tomas Soucek, valamint Vladimir Coufal személyében olcsó, ám mégis magas színvonalat képviselő, tapasztalt játékosok érkeztek. Emellett David Moyes edzői reneszánsza csakúgy a siker kulcsa; irányítása alatt a WHU jól használja ki a széleket, ezzel kiaknázva Jarrod Bowen, Said Benrahma képességeit és Michael Antonio fizikumát.
Ajax
Hiába viszik el évről évre a legjobbjait, mindig tud újat húzni az Ajax, ezt idén is láthattuk. Többek közt Sebastien Haller, Antony, Daley Blind, David Neres, valamint Dusan Tadic fémjelezte Ajax 14 ponttal nyerte meg 2021-ben is a holland pontvadászatot a PSV előtt. Bár a jelenlegi szezonban csak a második helyen telelt, az 59-4-es gólkülönbség sok mindent elárul.
Nem kicsit megsüvegelendő az sem, amit a Bajnokok Ligájában nyújtottak a hollandok. A Borussia Dortmundnak otthon négyet, idegenben hármat rúgtak, de a velük együtt továbbjutó Sportingnak is berámoltak egy ötöst. Illetve mind a hat csoportmeccsüket megnyerték úgy, hogy Sebastien Haller mindegyik összecsapáson eredményes volt, Lisszabonban négy alkalommal is.
Milan
2021 januárjában a Juventus elleni hazai vereséggel megszakadt az AC Milan remek sorozata a Serie A-ban. Ámbár a kisebb hullámvölgy ellenére is a második helyen végeztek, és indulhattak a Bajnokok Ligájában. Stefano Pioli kihozta a maximumot az akkor éppen nem kifejezetten acélos keretből, és sikerült visszaszereznie valamit a mesternek a klub régi presztízséből.
Az európai labdarúgás elsőszámú klubtornáján bekerült a Milan halálcsoportba, amely azonban még túl nagy falatnak bizonyult a Rossonerinek. Az első három meccsüket egyaránt egy góllal bukták el a BL-ben a Liverpool, az Atlético Madrid és a Porto ellen. Utána felhozták magukat, és az utolsó percig volt esélyük a továbbjutásra, ami végül nem lett meg.
Amit azonban Olaszországban művelt, az lenyűgöző volt Stefano Pioli együttesétől; a Milan ugyanis az első 12 fordulóban nem szenvedett vereséget. És ha nem lenne a sorozatos sérüléshullám, akár még közelebb lehetnének a piros-feketék a Scudettóhoz.
Bayern München
Egyértelműen az év egyik legjobb csapata volt idén a Bayern München. Az első trófeáig nem kellett sokat várni, hiszen megnyerték februárban a katari klubvilágbajnokságot. Ám a Német Kupa sansza már januárban elúszott a Kiel elleni kiesés miatt; majd tavasszal Robert Lewandowski kidőlése a Bayern BL-szereplésének végét is eredményezte a PSG elleni párharcában. Ezt májusban egy újabb Bundesliga-győzelem követte, ahol Lewandowski 41 góllal zárt a bajnokság végén, csakhogy, mint utólag kiderült, Aranylabdát ez sem ért a lengyelnek.
A szezon végén Hansi Flicket Julian Nagelsmann váltotta a kispadon, egyúttal Upamecanóval és Sabitzerrel erősítették meg a keretet. Megnyerte az új idény nyitányán a Szuperkupát a Dortmunddal szemben, ezután 12-0-s győzelmet arattak a bajorok a kupában, és sorban jöttek a győzelmek a bajnokságban. A Bajnokok Ligájában pedig 100%-os teljesítménnyel kvalifikálták magukat a nyolcaddöntőbe a Barcelona, a Benfica és a Dynamo Kijev négyesében.
Góllövésben sem fogta vissza magát Nagelsmann csapata: a Leipzig, a Hoffenheim és a Wolfsburg négyet; a Hertha, a Benfica, a Leverkusen, az Union Berlin és a Stuttgart ötöt; míg a Bochum egyenesen hetet kapott a Bayerntől. A decemberi dortmundi sikerrel pedig megint nagyobb volt egy darabig a bajor előny, noha a sárga-feketék tapadnak rájuk továbbra is.
Szerző: Tarr Ákos, a Footballhun TV szerkesztője
Olvass további focis cikkeket nálunk!
Kövess minket Instagramon és Facebookon!
Kiemelt kép: Nicoló Campo/Light Rocket/Getty Images; Alex Gottschalk/DeFodi Images/Getty Images; Charlotte Wilson/Offside/Getty Images