Elemzés: így lopott ismét pontot a Lazio a Napolitól

A szezonban már nem először tetszelgett az óriásölő szerepében a Lazio, amely egyelőre egyedüli csapatként úszta meg vereség nélkül a Napoli elleni két bajnoki fellépését. Arról nem is beszélve, hogy az Olasz Kupából szintén Marco Baroni legénysége ejtette ki a bajnokesélyest. A hétvégén is rászolgált legalább az egy pontra a Lazio, amit a jól időzítette letámadásaival, illetve a Napoli magas védekezésének kijátszásával sikerült elérnie. Elemzés.

Napoli labda nélkül – magasan
Már az első percektől fogva feltolta a védekezését a Napoli, és emberfogó letámadásával igyekezett megzavarni a hazai Lazio labdakihozatalát.
Lazio labdával
Lazio – labdakihozatal
Erre kezdetben úgy reagált a római csapat, hogy a labdával felvett 4-2-4-es felállását rotációkkal próbálta megváltoztatni, ezzel megnehezítve a Napoli emberfogását. Ennek egyik megszokott módja volt, hogy Matteo Guendouzi visszalépett a két belső védő közé, amire a jobbhátvéd, Adam Marusics vagy a balhátvéd, Nuno Tavares felfutott a támadósorba.
Egy másik rendszeres rotáció Marusics és a jobbszélső, Gustav Isaksen között volt megfigyelhető, ugyanis az egymás közti helycserének köszönhetően a dán támadó sokszor tűnt föl váratlanul a jobb oldali védő szerepkörében. Az első gól pedig tökéletes példája volt annak, hogy Isaksen mekkora szabadságot kap a Lazio támadásai során.
Ugyanez jellemző Taty Castellanos szerepkörére az egész szezonban, aki rengetegszer lép vissza a csatársorból labdáért, ezzel folyamatosan döntés elé állítva az őrzőjét. Vagy megy vele, de akkor üres terület nyílik a védelem mögött, vagy marad a helyén, ám Castellanos ebben az esetben szabadon fordulhat kapura. Éppen ezért hatalmas érvágás volt a hazaiak számára, hogy a 27. percben sérülés miatt le kellett cserélni a sokoldalú centert.
Lazio támadásépítés és támadóharmad
Az ő helyére érkező Tijjani Noslin egy sokkal fizikálisabb és gyorsabb csatár, egészen más stílust képvisel, azonban Pedro személyében így is akadt egy játékos, aki a támadásépítéseknél harmadik középpályásnak lépett vissza. Amikor a támadóharmadban jártak a Sasok, akkor már ötödik csatárként helyezkedett a rutinos spanyol labdarúgó.

Mindezek ellenére ritkán tudta kijátszani a vendégek magas letámadását a Lazio, így néhány percnyi játék után úgy döntött, teljesen kiiktatja azt. Ivan Provedel egyre többször ívelte fel a labdát, ezzel megakadályozva azt, hogy Romelu Lukakuék magasan tudjanak labdát szerezni.
Egy ilyen szituációban a légi párharcot ugyan megnyerte egy vendég védő, de a lecsorgót a jobb oldali félterületből váratlanul befele mozgó Isaksen szedte össze. Hiába jutott öt védő az öt támadóra, Juan Jesus nem ment az emberével, míg a középpálya későn reagált, így hatalmas üres terület keletkezett a vonalak között.

A visszalépő Rovella (középen) szintén kiemelendő, hiszen magával húzta Lobotkát, ezzel még nagyobb üres területet alakított ki a pálya közepén.

Ezt használta ki Isaksen, akinek volt ideje felkészülnie arra, hogy egy hatalmas bombagólt lőjjön a hetedik percben. 1-0.

Napoli labda nélkül – középmagasan és mélyen
Középmagas vagy mély védelmi blokkban szintén megszokott módon, 5-3-2-ben védekezett a Napoli. Ebben a felállásban kulcsfontosságú, hogy a három belső középpályás jól tolódjon ki a szélek felé, és pontosan ezt tették Sztaniszlav Lobotkáék is, ezáltal kevés helyzetet engedtek a Laziónak. Hiába lépett be tehát 46 alkalommal a támadóharmadba a Lazio (szemben a vendégek 29-ével), ebből képtelenek voltak előnyt kovácsolni maguknak Baroni fiai.
Napoli labdával
A 13. percben már visszafele sült el Baroni taktikája. Ugyan az ívelésekkel át lehet rúgni az ellenfél nyomásgyakorlását, de a labda olykor ugyanolyan gyorsan visszakerülhet a saját tizenhatos közelébe, mint amilyen gyorsan áthaladta a felezővonalat. Pontosan ez történt a Napoli egyenlítő találatánál. Provedel ezúttal Taty Castellanos lábára szerette volna kirúgni a játékszert, ám túl rövid volt az átadás, így Scott Mctominay lefülelte azt, amiből lendületből indulhatott a két évvel ezelőtti bajnok. A skót középpályás első szándékból megjátszotta egy felpasszal Raspadorit.

Az egykori Sassuolo-játékos ellépett a védőjétől, aki nem is követte, ennélfogva kapura fordulhatott.

Következett egy újabb előre irányuló átadás, amit Lukaku fizikai erejét kihasználva megtartott, ezután Giacomo Raspadorinak készített le, aki kilőtte a hosszú sarkot.

Mondhatni, egy tipikus Napoli-gólt láttunk: egy gyors támadásba való átmenet, ami a pálya közepén zajlott, több vertikális passzal. 1-1.
Napoli – labdakihozatal
Az előzetes felírások szerint Antonio Conte úgy döntött, hogy erre a mérkőzésre visszatér a korábbi klubjainál alkalmazott ötvédős szisztémához. Jóllehet labdával ritkán láthattuk ezt, ehelyett a nápolyiaktól ebben az idényben jól megszokott négyvédős felállás rajzolódott ki, némi csavarral.
Labdakihozatalnál a három belső védő úgy alakult négy hátsó emberré, hogy a védekező középpályás, Sztaniszlav Lobotka visszalépett középen, míg a bal oldali középhátvéd, Juan Jesus kitolódott a balhátvéd pozíciójába. Labdakihozatalkor ezáltal egy 4-4-2-es formáció alakult ki a vendégeknél. Mctominay Lukaku mellé, míg Raspadori Frank-Anguissa mellé húzódott be a középpályára.
Az új szerepkörében egyértelműen Jesus volt a nápolyiak gyenge pontja a labdás fázisnál, ennélfogva inkább a jobb oldalon támadtak. Erre a Lazio is felfigyelt, amelynek támadói igyekeztek a balszél felé terelni az akciókat.
Összességében a Napoli sem tudott labdával érdemben alkotni. Egyrészt a Lazio intenzívebb letamádása miatt kevesebbet is birtokolta azt, másrészt idővel többször láthattuk energiatakarékos középmagas védekezésben a listavezetőt, így elmaradtak a magas labdaszerzések.
Napoli – támadásépítés
Egy fázissal fentebb, támadásépítésnél Lobotka már többet tartózkodott a hármas védelmi vonal előtt, de továbbra is nagy szabadságot kapott, akárcsak Raspadori. Az olasz támadó sokat lépett vissza, amivel rendre megosztotta az ellenfél középpályásait. Az ő helyezkedésével egy 3-3-1-3-as felállást vett fel a Napoli, amiben a két szárnyvédő egy vonalban volt a szlovák középpályással, Raspadori pedig előttük, a vonalak közt kérte el a labdákat. Mctominay és Anguissa tőlük megszokott módon Lukaku mellett helyezkedtek, akárcsak a tizenhatoson belül.
Lazio labda nélkül – magasan és középmagasan
Ahogyan a Napoli, úgy a Lazio is többnyire magasan embert fogott, másolva az ellenfél hadrendjét egy 4-2-4-es védekezéssel. A kivitelezés hasonlóan hatékonynak bizonyult. Külön kiemelendő, ahogyan a Lazio váltakozva támadott le, rendszerint egy-egy belső védőkhöz címzett visszapassz volt a jel, amire feltolták a középmagas 4–2-3-1-es védekezésüket.
Átmenetek
Védekezésbe való átmenetben közel megegyező teljesítményt tett le az asztalra a két fél, hiszen 43-39 volt a sikeres visszatámadások aránya a Lazio javára, ami minimális különbség. Ez lehetett az oka annak, hogy ellentámadásból is ritkán tudta meglepni egymást a két együttes.
Ráadásul a Napoli kifejezetten lassan ment át támadásba, részben amiatt, mert a szárnyvédői későn fejlődtek föl egy-egy labdaszerzést követően, holott ők adták volna a csapat szélességét a támadósorban.
Fokozódó Lazio-nyomás
A második félidőben továbbra is jó érzékkel váltott a letámadás és a középmagas védelmi blokk között Baroni legénysége, ekkor nem egyszer a labdaközpontú védekezésből egy kipasszt követően tolódtak a szélre Pedróék, ahol már embert fogtak. Ekkorra összességében a Napoli letámadása bizonyult intenzívebbnek, ám a Lazio megközelítése ugyancsak eredménnyel párosult.
Ezenkívül Pedro már a labdakihozatalkor is elhagyta a támadóvonalat, ezzel a 4-4-2 helyett 4-3-3-ban indította a Lazio. Igen ám, csakhogy a Napoli ehhez is alkalmazkodott, és változatlanul embert fogott. Ezúttal már a 3 belső védő maradt hátul egy az egyben a három támadóval szemben.

Az 51. minutumban váratlanul lendületből vezethetett támadást az éllovas, amely öt támadójával létszámfölénybe került a tizenhatoson belül, igaz, ezt nem sikerült kihasználni. Ezt leszámítva a Napoli egyre alárendeltebb szerepbe került a második játékrész közepére, a kontrák helyett csak felszabadításokra futott az erejéből.
Az 54. percben Isaksen könnyen hőssé válhatott volna, amikor a Lazio is egy szélsebes akciót vitt végig, ám a bepasszra üresen érkező dán kevéssel ugyan, de célt tévesztett. A ritka esetek egyike volt, amikor a Napoli hátrahagyott védelme nem állt legalább öt játékosból egy labdavesztést követően.
Napoli – támadóharmad
Ahogyan az első 45 percben, úgy a másodikban is egyszerre helyezkedett a két szárnyvédő a támadóvonalban, ami egy hatcsatáros játékot eredményezett a kapu előtt a nápolyiaktól. Ezzel a mélyre visszaszorult fővárosiak 5-4-1-es felállásában létszámhátrányba kerültek a támadókkal szemben.
Igaz, a Napoli végül egy szép kombinációnak és szerencsének köszönhette, hogy ismét előnybe került.

Politano, a csodacsere
A 60. percben beállt a kispadról Matteo Politano. Az olasz szélső védekezésben szárnyvédőként zárt vissza, míg előrefele játékban a jobbszélen nagyobb veszélyt jelentett, mint a cserével az innen a védelem tengelyébe húzódó Di Lorenzo.
A 64. percben Anguissa helyezkedett a jobb oldalon, mögötte Politano, a félterületben pedig Raspadori, utóbbi kapta a labdát. A Lazio ötfős védelméből Tavares agresszívan kilépett Politanóval. Jól látható, hogy a pálya ezen oldalán létszámegyenlőségben vannak a felek, míg összességében a labda mögött hét védőre jutott hat támadó.

Raspadori egyérintőből megjátszotta a kamerunit, eközben Politano megállás nélkül futott tovább az üres terület felé. Ekkor még tartotta vele a lépést Tavares.

Egy pillanattól kezdve viszont már a labdán volt a tekintete az embere helyett, ezt Politano köszönte szépen: Anguissa mintaszerűen játszotta meg a harmadik embert. Guendouzi ugyan kisegíti védőtársait, de későn érkezik, így a beadást már képtelen megakadályozni.

Abban, hogy Politano centerezése után két védőn is megpattant a labda, már semmi tudatosság nem volt, ellenben az akcióban annál inkább. Marusics öngóljával 1-2.
Csak felálltak a hazaiak
Itt ugyanakkor érdemes megemlíteni Baroni munkáját és a csapata mentális erejét, mert egy ilyen szerencsétlen kapitulálásra mintaszerűen reagált a Lazio. Hiába támadott le a Napoli azonnal a középkezdés elvégzése után, előbb Marusics verte meg egy az egyben az emberét, majd Isaksen szintén megnyerte a maga párharcát, és a beadását Mattia Zaccagni ollózta a kapuba. Igaz, lesről, így a játékvezető elvette a szépségdíjas gólt – a hazai és a semleges szurkolók legnagyobb bánatára.
Ennek ellenére később már úgy tűnt, hogy szétesett a Lazio. Beletört a bicskája a vendégek mély védekezésébe, amit a rengeteg pontatlan beadás is jól szemléltet: összesen 23 centerezésből mindössze egy talált társat.
A 86. percben történt elhibázott letámadás szintén arra engedett következtetni, hogy eldőlni látszott az összecsapás. A Napoli bevonta Alex Meretet a labdakihozatalba, akit úgy támadott meg a hazaiak centere, hogy egy védő felé sem zárta a passzsávot, így létszámfölényben könnyedén felhozta a játékszert az ellenfél.
A túloldalon Politano érkezésével még hangsúlyosabbá lett a pálya jobb oldala a Napoli támadásainál. Ehhez hozzájárult, hogy Anguissa és Raspadori mellett Lukaku is előszeretettel nyitott erre az oldalra, hogy bővüljenek a passzlehetőségek. Politano (21) átlagos pozíciója azért volt középen, mert a balszélen is fel-feltűnt, ugyanakkor inkább a másik oldalon tevékenykedett. Di Lorenzo (22) az utolsó 30 percben pedig belső védőként szerepelt, nem jobbszélsőként, mint a mérkőzés korábbi szakaszában.

A Napoli tehát a támadásokon is hagyott némi fókuszt, nem mondott le egy újabb gólról sem.
Csakhogy a Lazio újfent hatalmas tartásról tett tanúbizonyságot, és Boulaye Dia révén megérdemelten otthon tartott egy pontot. A szenegáli ék remekül lefordult Jesusról, ezután átkerült a labda a túloldalra Zaccagnihoz, aki visszaadta Diának, és egy tűpontos kísérlet utat talált Meret kapujába. Mindezt a 87. percben.
Igazságos döntetlen született az Olimpicóban, ahol a rómaiak – többek között – az Atalanta és a Napoli után utóbbi támadójátékát ismét hatástalanították.
Szerző: Bózsik Tamás Pál
Olvass további cikkeket nálunk!
Kövess minket Instagramon!
Kiemelt kép: Getty Images