Magyar szurkolóként a határon túl – 2. rész

Arra vállalkoztunk, hogy összeszedjük azt a megannyi provokációt, amiben a határon túli magyar klubok részesültek az elmúlt évtizedekben. Pinokkióként ábrázolt klubvezető, nevetséges meccsidőpontok, stadionokból kitiltott vezérszurkoló – üdv a határon túli magyar fanatikusok világában… 2. rész.
Megjelent a Foci Java Magazin második számában.

Az első rész IDE kattintva olvasható.
Média
Naivan azt hinné az ember, hogy ha valahonnan, akkor a szerb, szlovák és román sajtótól biztosan nem éri semmiféle támadás a határon kívüli együtteseinket – sajnos a valóság azonban épp az ellenkezőjét mutatja. Noha jogos elvárás lenne a médiumok felé, hogy – amennyire lehetséges – függetlenül, a klub hovatartozásától eltekintve számoljanak be arról, mi történik a DAC, a Sepsi vagy épp a Topolya háza táján, ez rendre elmarad.
Megannyi különbség megmutatkozik abban, hogy a különböző országok más-más sajtótermékei meddig mennek el, ha a honfitársaink provokálásáról van szó.
„Véletlenül” a Slovant is mutatták a Nélküled közben

Az M4 Sport (északi szomszédunktól megvásárolva a közvetítést) 2017-től fogva rendszeresen képernyőre tűzi a Dunaszerdahely bajnoki mérkőzéseit, legfőképp a Slovan elleni rangadókat, így egész Magyarország láthatta azt, amikor a szlovák televízió vérlázító módon átlépett egy határt. Tudni kell, hogy a Dunaszerdahely szurkolói minden hazai összecsapás előtt közösen éneklik el a Nélküled című dalt, és az évek során így vagy úgy, de megoldotta az M4 Sport, hogy láthassuk a klubhimnuszt éneklő csallóközi fanatikusokat. Olykor a helyszíni közvetítés pásztázta a lelátókat, míg máskor a magyar sportcsatorna a pálya széléről vette a nézősereget.
2023. május hetedikén a második helyezett DAC sorsdöntő mérkőzésen fogadta a két ponttal jobban álló Slovant a szlovák bajnokság rájátszásának nyolcadik fordulójában.
A csallóköziek győzelme esetén a saját kezükben lenne a sorsuk, és csak két játéknap választaná el őket a hőn áhított bajnoki címtől. A hatalmas tétet a szlovák tévétársaság szintén érzékelte, és botrányos lépésre szánta el magát: összesen öt alkalommal vágott be olyan képet, amely a Nélküledet daloló szimpatizánsok helyett a játékoskijáróban várakozó csapatokat mutatta, mi több ezekből háromszor a pozsonyi labdarúgókat láthattuk. A tetőpontot az jelentette, amikor másodpercekig a vendég kispadot vette a kamera.
Sohasem fog fény derülni arra, hogy valóban hergelésről volt-e szó. Mindenesetre érdekes, éppen akkor fordult elő ilyesmi, amikor a Dunaszerdahely ott állt a bajnoki cím kapujában. Végül a rangadót, illetve a trófeát egyaránt elvesztették a sárga-kékek.
Nem is játszik a Sepsi a nemzetközi porondon, így nincs mit közvetíteni…

A román Digi Sport hasonlóan ignorálta a Nélküledet a Sepsi mérkőzésén is. A háromszékiek stadionja szintén a határon túli magyarok himnuszától zeng a kezdősípszó előtti percekben, ám ebből semmit nem lehetett tapasztalni a CSZKA Szófia elleni hazai Konferencia Liga-selejtezőjükön a 2023-24-es szezonban. A csatorna ugyanis a találkozót megelőző percekben a román első osztály magazinműsorából játszott le jeleneteket, így a kezdőrúgást is épphogy csak láthatták a nézők. Ennél még felfoghatatlanabb volt az az eset, amikor egy szezonnal korábban a román adók egyszerűen nem vettek tudomást arról, hogy az OSK a szlovén Olimpija Ljubljanát fogadta a KL selejtezőjében, és a Digi, a Prima Sport, illetve az Orange Sport sem tűzte műsorra a mérkőzést. Sokáig úgy tűnt, hogy a klub saját YouTube-csatornáján lesz látható a 90 perc, végül azonban az Erdélyi Magyar Televízió az utolsó pillanatban beugorva megmentette a piros-fehérek becsületét, és leadta székelyföldi gárda első nemzetközi sikerét hozó odavágót.
Nem kell azonban messzire mennünk, hogy a román sajtó újabb aljas húzása táruljon a szemünk elé. Az FK Csíkszeredával kapcsolatban terjesztett álhírt a Golazo.ro október közepén. A portál állítása szerint egy kommentátor románul (Miercurea Ciuc) hivatkozott a hargitai csapatra (holott a klub hivatalos neve FK Csíkszereda), majd az ezt követően tett panaszt az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) megvizsgálta, és úgy határozott, a kommentátor nem követett el hibát: Miercurea Ciuc azt jelenti, hogy Csíkszereda.
Ugyanakkor a történet apró szépséghibája, hogy mindkét állítás hazugság. A CNA-hoz nem érkezett semmiféle bejelentés, így az nem hozott semmilyen döntést az ügyben.
Később a Golazo törölte a cikkét, és bocsánatot kért a téves információk miatt, csakhogy addigra egymástól vették át az álhírt a hazai oldalak, ami épp elég volt ahhoz, hogy uszítsák a román embereket. A küldetés elvégre elérte a célját…
„(…) hatvannál több magyarellenes, gyalázkodó hozzászólás sorjázott a cikk alatt [az egyik hírt lehozó portálon – a szerk.], a szám azóta valószínűleg nőtt” – olvasható a Csíkszereda közleményében. Ebben a piros-feketék elnöke arra is magyarázattal szolgált, hogy miért éppen most került a sajtó kereszttüzébe a csíki gárda. „Nagyon jól tudjuk, hogy az FK Csíkszereda elleni hangulatkeltés mögött főleg az van, hogy klubunk jelen pillanatban veretlenül vezeti a másodosztályt, és ez zavar bizonyos köröket” – állította Szondy Zoltán.
Minő véletlen, hogy ez az eset hajaz a Dunaszerdahellyel történtekre, ugyanis mindkét csapatot akkor érte támadás a médiából, amikor fényesen szerepelt.
Tőlünk keletre mindent szabad

Idén nyáron egészen másképp szúrt oda az egyik román portál, a kiszemelt ezúttal a Sepsi OSK elnöke és tulajdonosa, Diószegi László volt. Történt ugyanis, hogy Marius Ștefănescu a háromszékiek legértékesebb játékosaként a nyíltan magyargyűlölő FCSB-hez igazolt, noha Diószegi korábban éppen emiatt leszögezte, kizárt dolog, hogy ott folytassa a pályafutását.
„Múlt évben hosszas egyezkedés után, nagy nehezen Ștefănescu aláírt egy kétéves szerződést klubunkkal. Ez összesen szinte 200 ezer euróba került nekünk! Aztán nagyon hamar tudtunkra adta, hogy nem itt képzeli el jövőjét – tisztázta az előzményeket a klub első embere egy Facebook-posztban. – Akkor azt mondtam, mehet, ahova akar, de oda nem [az FCSB-hez – a szerk.]! Hibáztam, mert nem kellett volna mondjam ezt, mert a fociban soha nem tudod, mit hoz a jövő!”
Az állítás természetesen remek alkalmat kínált egy újabb döfésre a román sajtó részéről, ám az, amit a Gazeta Sporturilor művelt, mindenképpen helyet követel magának a sportújságírás legalattomosabb tartalmai között. „Pinokkió László alig több mint egymillió euróért eladta a becsületét” – ezzel a címmel jelentetett meg egy cikket a GSP, utalva Stefanescu átigazolási díjára és a székely pékmester kijelentésére. Emellé, csak, hogy teljes legyen az összhatás, Pinokkió-orrot szerkesztettek Diószeginek az írás elején lévő képen. Képzeljünk el egy ilyen esetet bárhol a világban – nos, keleti szomszédjainknál az ilyesmi olyannyira bevett szokás, hogy az ominózus cikk mind a mai napig megtalálható a GSP oldalán.
Tiltott szó: Délvidék

Természetesen ebből a buliból a szerb híroldalak sem maradhattak ki, amelyek a változatosság kedvéért a Topolya szurkolói csoportját, a Blue Betyars-t találták meg. Igaz, a szerb újságírók még a román és szlovák kollégáiknál nagyobb bakot lőttek. A 2020-21-es idény délvidéki rangadóval indult a szerb Szuperligában, amelynek keretében a Topolya a Vojvodinát fogadta. A találkozót követően viszont összehangoltan hatalmas műbotrányt keltett a média. „Magyar szeparatisták káoszt okoztak a Vojvodina elleni mérkőzésen” – szólt példaul a szerb Objektiv hangzatos szalagcíme. Ugyanakkor akadt egy bökkenő: senki nem látogatott ki a TSC Arénába, hiszen a koronavírus-járvány miatt világszerte zárt kapuk mellett léptek pályára a csapatok.
Az Objektiv megalázó hergelését és egyben hatalmas tévedését leszámítva azért támadtak a szerb lapok, mert a topolyai ultrák a Délvidék szót használták a rangadó beharangozására a Facebook-oldalukon. Több se kellett: egyetlen szó kiragadásával máris leírták, hogy „szeparatista provokálást” hajtottak végre a magyar drukkerek (a Kurir címe), akik „a Vajdaságot Magyarországhoz szeretnék csatolni” (az Espreso címe).
A Kék Betyárok közleményben reagált az uszításra. Leszögezték, hogy egyrészt, kissé pontatlanul, de a Délvidék szót a magyarok a Vajdaság szinonimájaként használják, előbbi viszont egy bántó szándék nélküli, mindennaposan használt szó a mi nyelvünkben.
Arra szintén felhívták a szemfüles szerb újságírók figyelmét, hogy az említett mérkőzésen még csak ott sem voltak. Hihetetlen, hogy egyetlen egy szó így képes beindítani egyesek fantáziáját…
Varga Roland és a mindig jól értesült román sajtó…

Jóllehet román kollégáiknak sem kell szégyenkezniük, ha álhírek közléséről van szó. 2023 őszén Diószegi a Székely Sportnak adott interjújában elmondta, a Sepsi egyik meg nem nevezett játékosát ittas vezetésen érték. A mindig jól értesült román sajtó képviseletében a Fanatik „derítette ki”, hogy az egyik lehetséges szóban forgó labdarúgó Varga Roland lehet. Végül a lap másik jelöltje lett a befutó, merthogy Francisco Júnior ült alkohollal a szervezetében a volán mögé, de Vargával rendesen lyukra futott a Fanatik.
A 24-szeres magyar válogatott szélső – teljes joggal – tagadta a vádakat és feljelentést tett a cikket lehozó román oldalakkal szemben. “Szeretném megerősíteni, hogy semmi közöm ehhez a rágalmazáshoz, és jogi lépéseket fogunk tenni ezekkel a portálokkal szemben” – reagált a rágalmazásokra az Instagram-történetében Varga.
Vége a második résznek.
Szerző: Bózsik Tamás Pál – főszerkesztő
Külön köszönet Bogdán Nikolának, Szabó Áronnak, a székely válogatott technikai vezetőjének és a DAC Dunaszerdafanatics Instagram-oldalnak! Az ő segítségük nélkül ez a cikk nem jöhetett volna létre.
Megjelent a Foci Java Magazin második számában. A magazin megrendelhető a Foci Java Instagram-oldalán.
Forrás: NSO, DAC, Blue Betyars Facebook, YouTube/Hakim Pao, Székely Sport, Székely Sport 2, Székely Sport 3, Székely Sport 4, Székely Sport 5, Maszol, Főtér, Origo, Erdély TV, NAVA, M4 Sport, Blue Betyars, Fanatik, Diószegi László Facebook-oldala, GSP, GSP 2, Csakfoci, Székely Sport, U Cluj, Ma7, Ma7, ÚjSzó, Index, Sportolunk.sk; borítókép: TSC