Magyarország Eb-csoportja: melyik ellenféltől mit várhatunk?
Kaphatott volna könnyebb, de nehezebb csoportot is a jövőévi Európa-bajnokságra Magyarország válogatottja. Svájc kiöregedő, ám egyben tapasztalt válogatottja ellen; a jelenleg bukdácsoló Németországgal szemben, illetve a szervezett és direkt skótokkal farkasszemet nézve is bármilyen eredmény születhet magyar részről. Kisokos az Eb-csoportunkhoz: ellenfélmustra, esélyek, illetve a továbbjutáshoz szükséges forgatókönyv.
Svájc
Svájc ellen kezdünk rögtön az Eb második napján Kölnben. A svájci válogatott Románia mögött végzett a második helyen a selejtezőcsoportjában; az utolsó 7 tétmeccséből csak egyet tudott megnyerni: kikapott a románoktól, döntetlent játszott Fehéroroszországgal, Izraellel és Koszovóval is. Ennek köszönhetően csak a 4. kalapba került besorolásra a 3 pótselejtezős csapat, valamint Szerbia és Olaszország mellé.
A svájciak nagytornákon rendre továbbjutottak a csoportjaikból, 1 éve a vb-n Kamerun és Szerbia ellen nyertek a csoportban, így a brazilok elleni vereség belefért, de Portugáliától 6-1-re kikaptak a nyolcaddöntőben. Ami pedig a 2018-as világbajnokságot illeti, akkor Brazíliával, Costa Ricával és Szerbiával voltak a svájciak egy csoportban, meglepetésre a svédek búcsúztatták őket a legjobb 16 között.
A 2021-es Eb-n döntetlent játszottak Wales válogatottjával, kikaptak az olaszoktól, majd legyőzték a törököket, ezzel továbbjutva az egyenes kieséses szakaszba. Itt a világbajnok franciák testén keresztül a negyeddöntőig menetelt Svájc, ahol Spanyolország jelentette a végállomást. 2016-ban Franciaország, Románia, illete Albánia volt a 3 csoportellenfél, később a nyolcaddöntőben a lengyelek búcsúztatták a svájciakat tizenegyesekkel. A keretüket topligás játékosok alkotják, amelyben kevés a fiatal tehetség, ugyanakkor sok a rutinos játékos.
A Premier Leauge-ben játszik Manuel Akanji (Manchester City), Fabian Schar (Newcastle) és Amdouni (Burnley). Olaszország élvonalát Remo Freuler, Ndoye és Aebischer a Bolognát erősíti, Yann Sommer az Inter kapusa, Rordríguez a Torino védője, míg Okafor a Milan csatára. Vannak németországi légiósok is, Xhaka a Leverkusenben, Zesiger a Wolfsburgban, Vargas az Augsburgban, Elvedi a Mönchengladbachban játszik svájciként. Az egyik legismertebb név pedig a Chicagóban légióskodó, korábbi Bayern- és Liverpool-játékos, Xherdan Shaqiri.
Legutóbb 2017-ben találkoztunk velük, akkor Bernd Storck irányításával 5-2-es vereséget szenvedtünk Bázelben vb-selejtezőn, előtte pedig 3-2-re nyertek a Groupama Arénában. A magyar csapatból Szalai Ádám (2), Guzmics Richárd és Ugrai Roland találtak be akkor Svájcnak. Érdekesség, hogy akár a Nemzetek Ligájában is találkozhatunk jövőre Svájccal, ahogyan ez a másik 2 Eb-ellenfelünkről is elmondható. Bolla Bendegúz huzamosabb ideje éppen Svájcban légióskodik, hol a Grashoppersben, hol a Servette-ben.
Németország
Németország ellen folytatjuk Stuttgartban. Napra pontosan 1 éve verte 4-2-re Costa Ricát a német válogatott, ez a Nationalelf utolsó tétmeccse volt a skótok elleni nyitómeccsig. Hansi Flicket Julian Nagelsmann váltotta a kispadon, ám a németek 2023-as éve kellemetlen folytatódott: vereség Belgium, Japán, Lengyelország, Kolumbia, Törökország és Ausztria ellen, döntetlen az ukránokkal és a mexikóiakkal. A japánoktól ráadásul 4-et kaptak otthon. Mindössze Perut, az Egyesült Államokat és meglepetésre Franciaországot sikerült legyőzni. Tuchel érkezésével sem látszott tisztán, hogy milyen játékot szeretne játszani a német válogatott.
A legutóbbi Eb-n a németek 4 ponttal jutottak tovább a “halálcsoportból”, csakhogy Anglia ellen kiestek a nyolcaddöntőben. 2016-ban regnáló világbajnokként búcsúztak a legjobb 4 között a házigazda franciáktól.
A legutóbbi 2 vb-n a csoportból sem tudott továbbjutni a német válogatott. A keret nagyrésze Bundesliga-játékosokra épül, belőlük is a legtöbben a Bayern Münchentől vannak, de például Kai Havertz az Arsenalból, Antonio Rüdiger a Real Madridból vagy Ilkay Gündogan a Barcelonából valószínűleg ott lesz az Eb-n.
A közelmúltban gyakran találkozott Magyarország a nemet válogatottal. 2021-ben Münchenben vívtunk ellenük fontos Eb-meccset, és hiába vezettünk Szalai Ádám, valamint Schafer András találataival kétszer is, Havertz és Goretzka egyenlített, ennélfogva a 2-2 a németek továbbjutását eredményezte.
Egy évvel később a Nemzetek Ligájában Budapesten Nagy Zsolt góljával nem sokáig vezettünk, Hoffmann hamar beállította az 1-1-es végeredményt. A szeptemberi visszavágón azonban Szalai Ádám remek sarkazós góljával 1-0-ra diadalmaskodott a magyar válogatott. 2016-ban Gelsenkirchenben egyébként pont ellenük tartottuk a főpróbát az Eb-re, akkor Lang öngóljával és Thomas Müller találatával hozta a papírformát Németország, akkor még világbajnokként.
A mi keretünkből Szoboszlai Dominik, Szalai Attila, Sallai Roland, Willi Orbán, Gulácsi Péter és Németh András szintén rendelkezik németországi tapasztalattal.
A hazai pálya előnyében bíznak a németek, a legutóbbi 2 döntő házigazdája (Anglia és Franciaország) egyaránt finalista volt, de csak ezüstérmet szerzett. 2012-ben a lengyel-ukrán duó már a csoportkörben kiesett, ahogyan 2008-ban Ausztria és Svájc is. 2004-ben a portugálok ugyan döntősök voltak, de elbukták a finálét, 2000-ben a belgák kiestek a csoportkörben, Hollandia pedig elődöntőig jutott. Utoljára 1984-ben a franciák nyerték meg házigazdaként az Eb-t, előtte 1968-ban az olaszoknak és 1964-ben a spanyoloknak sikerült. Talán kijelenthető, hogy az 1. kalapból a legjobb ellenfelet kaptuk.
Skócia
Skócia ellen zárjuk a csoportkört Stuttgartban. A skót válogatott a magyarhoz hasonlóan óriási fejlődésen ment keresztül: 2021-ben újra kijutott az Eb-re, idén már egyeneságon sikerült mindez; 2022-ben pedig vb-pótselejtezett, majd feljutot az A-divízióba a Nemzetek Ligájában.
A selejtezőben a második helyen végzett Skócia. Csak Spanyolországban kaptak ki Scott Mctominayék, otthon viszont bombamelepetésre legyőzték a 2010-es vilábajnokot, és az elsők közt kvalifikálták magukat az Eb-re. Norvégiát idegenben verték, otthon a végén belefért egy döntetlen, ezen kívül barátságos meccsen 2 vereség az angoloktól és a franciáktól.
Verhető, de nem lebecsülhető ellenfél a skót, mivel fejlődő státuszban van a válogatottjuk. Szeezett 5-3-2-es védekezésük olyan klasszis válogatottal szemben is jelesre vizsgázott, mint a spanyol, az ellenfél hibáira pedig remekül építik a kontráikat.
Nem kevés játékosuk pallérozódik a Premier League-ben. Szoboszlai Dominikkal egy csapatban játszik Andrew Robertson a Liverpool, McTominay – aki a Manchester Unitedet erősíti – hét gólt szerzett ebben a naptári évben a válogatottban rendszeres futsáinak hála a tizenhatoson belülre. De lehetne még említeni a sokoldalú John McGinn-t az Aston Villából vagy a fiatal Billy Gilmourt a Brightonból, de Kerkez Milosnak is van a Bournemouthban skót csapattársa Ryan Christie személyében.
Utoljára a Leekens-érában vívtunk egy felkészülési meccset a skótokkal 2018-ban, akkor 1-0-ra nyertek a Groupama Arénában, azóta sok minden jóra fordult mindkét válogatottnál. Érdekesség, hogy az U21-es csapatunk idén 2 Eb-selejtezőt vívott a skótok ellen, valamint a Ferencváros a közelmúltban 3 meccset vívott a Celticcel.
2021-ben egyébként az angolokkal és a horvátokkal is döntetlent játszott Skócia, de a csehek elleni vereség nem fért bele, a magyar válogatotthoz hasonlóan 2 ponttal kiesett a csoportkörből.
Mi kell a továbbjutáshoz?
Röviden: 4 pont elegendő lehet, amit ebben a csoportban nem lenne lehetetlen összehozni. 4 ponttal még ebben a lebonyolításban 1 csapat sem esett ki, de volt amelyik 3-al is továbbment. A csoport első 2 helye automatikus nyolcaddöntőt ér, míg a 6 db csoportharmadikból a legjobb 4 csoportharmadik továbbjut. A továbbjutás szempontjából ezeket a csoportokat kell figyelnünk:
Csoportelsőség esetén: C csoport második helyezettje (Anglia, Dánia, Szerbia, Szlovénia)
Csoportmásodikként: B csoport második helyezettje (Spanyolország, Horvátország, Olaszország, Albánia)
Csoportharmadikként: B csoport első helyezettje: (Spanyolország, Horvátország, Olaszország, Albánia)
Csoportelsőség esetén Dortmundban, másodikként Berlinben, harmadikként Kölnben játszanánk. 8 lehetséges ellenfelünk van tehát a nyolcaddöntőre, reálisan nézve a dán-horvát-spanyol trióban gondolkodhatunk, ez a végső helyezésektől függ. Mindenesetre előbb legyen meg a továbbjutást.
A magyar válogatott eddigi Eb-meccsei:
1964:
Spanyolország 2-1 Magyarország (elődöntő, hosszabbítás után) Madrid
Magyarország 3-1 Dánia (bronzmérkőzés, hosszabbítás után) Barcelona
1972:
Magyarország 0-1 Szovjetunió (elődöntő) Brüsszel
Magyarország 1-2 Belgium (bronzmérkőzés) Liége
2016:
Ausztria 0-2 Magyarország (csoportmérkőzés) Bordeaux
Izland 1-1 Magyarország (csoportmérkőzés) Marseille
Magyarország 3-3 Portugália (csoportmérkőzés) Lyon
Magyarország 0-4 Belgium (nyolcaddöntő) Touluse
2021:
Magyarország 0-3 Portugália (csoportmérkőzés) Budapest
Magyarország 1-1 Franciaország (csoportmérkőzés) Budapest
Németország 2-2 Magyarország (csoportmérkőzés) München
2024:
Magyarország-Svájc Köln
Németország-Magyarország Stuttgart
Skócia-Magyarország Stuttgart
Szerző: Tarr Ákos, a Footballhun TV szerkesztője
Olvass további focis cikkeket nálunk!
Kövess minket Instagramon!