Elemzés: Valóban jobbhátvédet csinált Sallai Rolandból a Galatasaray?

Sok szurkolóban aggodalmat kelthetett, hogy Okan Buruk vezetőedző olykor szélsővédőként vagy szárnyvédőként számít a magyar válogatott játékosra, amivel kevesebbet játszik a kapu közelében. A Foci Java górcső alá vette tehát Sallai szerepét a Galatában, és kiderült: közel sem tartózkodik kevésbé veszélyes pozíciókban. Elemzésünkben elmondjuk, miért.

Sallai

Azóta, hogy Sallai az idei szezon kezdetekor átigazolt a török élvonalbeli Galatasarayhoz, összesen 22 tétmérkőzésen lépett pályára a klub színeiben. Kezdetben eredeti posztján, szélső támadóként láthattuk a magyar válogatott játékost, de novemberben, a Bodrum elleni bajnoki mérkőzésen szárnyvédőként tűnt fel. Az innentől számított 16 összecsapásból nyolcszor a védelembe nevezte Buruk, amire nemcsak a szurkolók, hanem többek közt az NSO is „rossz hírként” tekintett. Ugyanakkor ez nem feltétlenül van így.

Ellenfél (2024 novemberétől)Pozíció
Bodrum idegenbenszélsővédő
Eyupspor otthonszárnyvédő
Sivasspor iszélsőv. (15. perctől emberhátrány)
Hatayspor iszélsőv. (csereként félidő)
Konyaspor o szélsőv.
Gaziantep iszárnyv.
Az Alkmaar iszárnyv.
Alanyaspor i szélsőv.

A fenti táblázat azokat az összecsapásokat foglalja magába, amelyeken Sallai a védelemben kapott helyett, akár szélsővédőként egy négyvédős, vagy szárnyvédőként egy ötvédős felállásban. Természetesen labda nélküli játék esetén, mély vagy középmagas védekezéskor ez valóban azt jelenti, hogy Sallai a hátvédsor valamely oldalába húzódik vissza. A Gaziantep ellen a bal oldali szárnyvédő posztján játszott.

Sallai

A Galatasaray rendszeresen emberfogó letámadást alkalmaz, ebben pedig Sallainak meglehetősen magasan kell részt vennie, ha szárnyvédőként játszik. Az Eyüpspor elleni idegenbeli találkozón például egészen a jobbhátvédig fel kellett lépnie, mert az ellenfél öt védővel építkezett, és általa tudott egy öt az öt elleni helyzetet teremteni a török bajnoki címvédő.

Sallai

Ez egyben azt is jelenti, hogy ha magasan szerez labdát a Galatasaray (netán maga Sallai), akkor rögtön ott van a kapu közelében, és könnyen helyzetbe kerülhet. Kiváltképp, ha az ellenfél három középső védővel próbálja feljuttatni a labdát.

Ezen a területen egyelőre van még hova fejlődnie Sallainak. Többször előfordult, hogy azok után, hogy már egyértelművé vált a labdavesztés, későn vagy egyáltalán nem zárt vissza a védelembe a PAFC-nevelés, így az egyik szélen könnyedén ellentámadást vezethetett az ellenfél.

Az Eyüpspor épp az ő oldaláról lőtt gólt a Galata ellen. Sallai mentségére szóljon, hogy előtte szabálytalankodtak vele szemben, ebből lett a labdavesztés. A védők ráadásul megvoltak létszámban a tizenhatoson belül, mindenesetre a magyar szélső láthatóan későn kapcsolt.

Buruk csapatának egyik jellemzője, hogy villámgyorsan tud átmenni védekezésből támadásba, olyannyira, hogy Sallainak olykor esélye sincs bevonódnia a kontratámadásokba. Amint megtörtént a labdaszerzés, a társak első szándékból keresik Victor Osimhent egy-egy felpasszal vagy védelem mögé belőtt labdával, aki szinte verhetetlen, ha van előtte üres terület.

Ugyanakkor jellemző, hogy a magyar légiós még ennek ellenére is felér a kapuig, ha másképp nem, akkor a második hullámban, ahonnan szintén bekapcsolódhat a támadásokba. A Konyaspor ellen a néhány ütemmel később ért fel – egy addigra már elhalt – kontratámadásnál, így a felállt a védelmet pont az ő késői futásával sikerült megbontani. A félterületből aztán jól centerezett, kevésen múlt, hogy Osimhen a kapuba kotorja a labdát.

Ha négy védővel épít támadást a saját térfeléről a Galata, akkor szembeötlik egy visszatérő játékelem, méghozzá a szélső védő és a szélső közötti rotáció, azaz helycsere. Sallai a jobbhátvéd posztjából indulva felpasszolta a játékszert a visszalépő jobbszélsőnek, majd futott tovább az üres területbe. Ebből éppen labdát vesztettek a narancs-pirosak, de tökéletesen illusztrálja, hogy Sallainak már a támadás korai szakaszában is megvan a lehetősége arra, hogy a csatárok közelében lehessen.

Sallai

Mint ahogyan manapság az elitcsapatok többsége, úgy a Galatasaray is öt támadóval játszik, amikor a támadóharmadban birtokolja a labdát. Ennek célja, hogy a kapu előtt létszámfölénybe kerüljön az ellenfél védőivel szemben. Az isztambuliak, játszanak akár négy- vagy ötvédős szisztémában, a kapu előterében mindig fontos szerepet szánnak a szélső- vagy a szárnyvédőknek, akik rendre a szélességet adják az ötfős támadósorban. Ilyenkor kirajzolódik egy 2-3-5-ös vagy egy 3-2-5-ös felállás, attól függően, hogy három vagy két középhátvédet küldött a pályára Buruk.

A Sivasspor ellen (még a lentebb taglalt kiállítás előtt) védekezéskor négy védővel állt föl az isztambuli gárda, amely 2-3-5-re alakult, ha az ellenfél térfelén birtokolták a labdát. Sallai és Kutlu szélsővédőként is egy vonalban volt a csatárokkal.

Hasonló volt a helyzet akkor, amikor meglőtte az eddigi egyetlen gólját a török bajnokságban. Ekkor szárnyvédőként számított rá Buruk, ettől függetlenül a támadóharmadban ugyanaz maradt a szerepe, Sallaival alakult ki ismét az ötcsatáros hadrend.

Mindösszesen két olyan mérkőzést találni, amelyen Sallait láthatóan defenzívebb szerepkörrel bízta meg Buruk, de mindkétszer nyomós oka volt rá. A Sivasspor vendégeként már a 15. percben emberhátrányba került a Galatasaray, miután az egyik belső védő, Metehan Baltaci szabálytalankodott. Csere helyett azonban Sallai és a másik szélsővédő, Berkan Kutlu húzódott be belső védőnek, ezért is volt ilyen mélyen a magyar válogatott játékos átlagos pozíciója.

Sallai
Sallai átlagos pozíciója – a kevés mérkőzés egyike, amikor kevés támadó feladat hárult rá (fotó: Sofascore)

Emellett még az Alanyaspor otthonában kellett nagyrészt a védekezésre koncentrálnia Sallainak. Az utolsó negyedórára lépett pályára, amikor a csapata a 2-1-es előny birtokában már egyre kevesebb emberrel próbált kontrázni, és leginkább az eredmény őrzésére törekedett. Ettől függetlenül az első percekben ezúttal is ellépett a szélen, csak az utolsó tíz minutumban maradt visszább.

Kijelenthető, hogy ezt a két találkozót leszámítva, Sallai támadójátékát egyáltalán nem hátráltatta az, hogy a hivatalos kiírás szerint védőként játszott.

Sallai az új feladatkörével egy sokoldalúbb játékossá vált, amit jól mutatnak a számok is. Meccsenként valamivel több labdát szerez a török bajnokságban, mint tavaly a Bundesligában (0,5 és 0,3), valamint több közbelépés (0,8 és 0,2), illetve szerelés jellemzi (1,8 és 0,6). Abból, hogy labda nélkül vissza kell zárnia az 58-szoros válogatottnak, egyértelműen látszott, hogy hamarosan javulni fognak a védekező statisztikái. Viszont az, hogy ez valóban megtörtént, megmutatja, hogy sikerült alkalmazkodnia.

Szerző: Bózsik Tamás Pál – főszerkesztő

Olvass további cikkeket nálunk!

Kövess minket Instagramon!

Kiemelt kép: Getty Images

Forrás: Sofascore

További cikkeink