Freiburg: a klubvezetés kis híján elhozta a BL-t Freiburgba – 1. rész
Felkavarta a Bundeliga állóvizét az SC Freiburg, amely sikerekben gazdag évet produkált. 2013 után ismét az El-főtáblára került, Német Kupa-döntőzött, pénzügyi nehézségek nélkül új arénába költözött és ismét sztárjátékos(oka)t adott a topfutballnak. Klubvezetési szempontból vesszük szemügyre, hogy milyen volt 2021-22 a Fekete-erdőben.
Klubvezetési sikerek
„Elég nehéz belegondolni, hogy milyen is lesz majd a klub, ha egyszer már nem ő lesz a vezetőedző, hiszen a Freiburg Streich nélkül egyszerűen nem ugyanaz a Freiburg.” – Nils Pedersen csapatkapitány szavai tökéletesen illusztrálják, hogy a Freiburg és Christian Streich neve egybeforrtak az idők során. Játékosként 1987-88 között, különböző edzői posztokat betöltve pedig már 1995-től szolgálja szeretett klubját Streich, 2011-től vezetőedzőként. 2014-15-ben megélte a kiesést a gárdával, de idén immáron a nemzetközi porondra kormányozta azt – a szakmai sikerei megkérdőjelezhetetlenek, ugyanakkor az idei történelmi szezon eredményeit távolabbról kell nézni.
A Schwarzwald-Stadionból az Europa Parkba
Az 1999-es átalakításokkal a Schwarzwald-Stadion kapacitása elérte a 24 ezret; az idei szezon kezdetére a harmadik legkisebb stadion volt a Bundesligában, emellett továbbra is talán a leghangulatosabb. A Schwarzwald-Stadion a Fekete-erdőben terült el, valamint akárcsak a hagyományos angol pályák esetében, úgy itt is nagyon közel helyezkedett egymáshoz a lelátó és a pálya.
Amennyiben ettől még nem tűnne elég különlegesnek, tudni kell, a Freiburg csak a Német Labdarúgó Szövetség külön engedélyével játszhatott itt, ugyanis a pálya öt méterrel rövidebbnek bizonyult, mint a legtöbb Bundesliga-stadionban. A másik nem mindennapi tényező, hogy a pálya egy délről északra irányuló kisebb lejtőn helyezkedett el.
Jóllehet nemcsak a pályán, de a lelátón is igyekeztek előnyt kovácsolni maguknak a Freiburgnál. Olyan alacsonyra építették a vendég szektort, hogy úgy hírledt, Németországban ide a legrosszabb idegen nézőként elkísérni a csapatot.
Ezen faktorok mind hozzájárultak ahhoz, hogy voltaképpen bevehetetlen hazai erőddé váljon a Schwarzwald-Stadion; a Bayern München például története folyamán 21 mérkőzéséből 11 alkalommal szerzett itt három pontot.
Hiába azonban a sok régimódi praktika, korszerűbb és nagyobb hazai környezetre volt szüksége a Fekete-erdei együttesnek. Ez azonban egy ilyen kis klubnál nehezen megoldható pénzügyileg, ámde nem a Freiburgnál. Hála – többek közt – a megfontolt átigazolási politikának, a 2020-21-es évadot is kilenc milliós plusszal zárták a freiburgiak; a koronavírus-járvány utáni jelentős bevételkiesés ellenére is pénzügyi nehézségek nélkül épült fel az új Europa-Park Stadion.
Mindösszesen 130 millió eurós összköltségből valósult meg a Freiburg hazai létesítménye, amiből 30 millió hitelekből származott, illetve 16 milliót vállalt át az állam. (Ebből fakadóan a freiburgi egyetem használhatja a létesítményhez tartozó parkolókat).„Fontos megemlíteni, hogy a klub jól megtervezett, hosszútávú startégiája mind a szakmai, mind a pénzügyi szempontokkal egyaránt foglalkozik – hangoztatta a klub elnöke, Oliver Leki. – Ezért is zárhattuk ilyen stabilan 2020-21-et.”
Pedersen és társai hamar megszokták a változást, és nem hatott zavaró tényezőként a szezonközi arénaváltás. Pályaválasztóként csupán négyszer szenvedtek vereséget a piros dresszesek a Bundesligában, és hazai mérkőzéseik csupán hat százalékán nem rúgtak gólt – újfent egy alacsony mutató.
Türelem a kispadon is
Egy, a Freiburghoz hasonló kisklub esetében tehát elengedhetetlen a következetesség nemcsak a financiális kérdésekben, hanem a kispadon is. Christian Streich évtizedek óta segíti Breisgau Braziljait, így ha valaki, a német mester bizonyára ismeri a gárda hagyományait, és tudja, mit jelent a helyeiknek. Noha épp elég alkalma nyílt a vezetőségnek, hogy menesszék állásából a klublegendát. Tudniillik a 2014-15-ös idényben vége szakadt a nagy sorozatnak, ugyanis zsinórban hat első osztályban lehúzott bajnoki szezon után kiesett az együttes; mindezzel erős kontrasztot alkot az a tény, hogy Streich fiai 2013-14-ben még El-csoportkörben szerepeltek.
Egyértelműen tisztában volt azzal a vezetőség, hogy Streichnél nemigen találnának megfelelőbb embert a feladatra, és lám, a bizalom kifizetődött. Streich mindig is rendelkezett azzal a képességgel, hogy újjá tudja építeni a saját maga csapatát, kis költségvetéssel, saját nevelésű játékosokkal. A recept nem változott azóta sem, jóllehet hat éve még nem álltak készen a freiburgiak egy európai kupaszereplésre – nem úgy, mint most.
Vége az első résznek.
Szerző: Bózsik Tamás – főszerkesztő
Olvass további focis cikkeket nálunk!
Kövess minket Instagramon és Facebookon!
Kiemelt kép: Gerald Matzka/Getty Images; Roland Krivec/vi/DeFodi Images/Getty Images
Forrás: Südkurier, DW, Freiburg1, Bundesliga