Háromévnyi veretlenség: az Azzuri rekordjának pillanatai

Digiqole Ad

Tíz emlékezetes meccs az Azzuri sorozatából. Majdnem három éven keresztül, 37 mérkőzésen keresztül nem talált legyőzőre az olasz válogatott, amely új rekordnak számít. Az olaszok egyik legnagyobb kudarca volt, hogy elbukták a vb-pótselejtezőt Svédországgal szemben 2017-ben, így változásokon kellett keresztülmenie az olasz nemzeti tizenegynek. Viszont arra, hogy Európa-bajnoki címig és új világrekordig is eljutnak, talán még a legelvetemültebb itáliai fanatikusok sem gondoltak.

Ez a bizonyos rekord most októberben tört meg a spanyolok ellen, ám járjuk végig a menetelést a tíz általunk legkiemeltebb pillanattal, találkozóval.
Footballhun TV-tartalom.

Azzuri
Micsoda történet az olaszoké! (fotó: Claudio Villa/Getty Images)

Olaszország 1-1 Ukrajna – 2018. október 10.

A legelső mérkőzés, amivel ez a széria elindult három évvel ezelőtt. Az olaszok a portugálok elleni NL-vereséget követően léptek újra pályára, egy barátságos mérkőzésen fogadták Ukrajna válogatottját Genovában. Az eredményből kiindulva itt sem jöhettek jóslatok a nagy menetelésre utalva, hiszen 1-1-el ért véget a találkozó. Érdekességképpen ekkor az alábbi összeállításban lépett pályára az Azzuri: Donnarumma Biraghi-Bonucci-Chiellini-Florenzi, Barella-Jorginho-Verratti, Chiesa-Insigne-Bernardeschi.

Italy v Portugal - UEFA Nations League A : News Photo
Fontos mérföldkőnek számított abban a folyamatban a portugálok elleni iksz, hogy az olasz csapat ismét régi fényében tündököljön (fotó: Valerio Pennicino/Getty Images)

Olaszország 0-0 Portugália – 2018. november 17.

Pikáns csoportrangadóra került sor Milánóban 2018 novemberében. Az olaszoknak sikerült veretlennek maradni a regnáló Európa-bajnokkal szemben (egyben a későbbi Nemzetek Ligája-győztes ellen), ráadásul gólt sem kaptak. Más kérdés, hogy az addigra már pont az olasz bajnokságban futballozó Cristiano Ronaldo nélkül utazott el Portugália.

Olaszország 2-0 Görögország – 2019. október 12.

Fontos Eb-selejtezőt vívott Rómában az olasz válogatott. A görögök elleni győzelem azt jelentette, hogy az Azzuri négy év után ismét ott lesz egy világeseményen, nevezetesen ezúttal a 2020-as, részben olasz rendezésű Európa-bajnokságon. A selejtező tíz meccsét nem mellesleg tíz győzelemmel vívta meg Roberto Mancini együttese; de ha ez még mindig nem lenne elég, ezzel az összecsapással lett kereken egy éve veretlen az olasz csapat.

Italy v Armenia - UEFA Euro 2020 Qualifier : News Photo
A régi olasz válogatottól nem láttunk volna egy 9-1-es sikert, annyi szent (fotó: Gabriele Maricchiolo/NurPhoto via Getty Images)

Olaszország 9-1 Örményország – 2019. november 18.

Mondani sem kell, hogy miért került fel listánkra ez a mérkőzés. Méltó módon fejezte be a 2020-as Európa-bajnokság kvalifikációs sorozatát Olaszország, hiszen hazai pályán kilenc gólig jutott; amelyekből Ciro Immobile és Nicoló Zaniolo 2-2 gólt vállalt, de betalált Jorginho, Romagnoli, Chiesa, Orsolini és Barella is. Ezzel vált biztossá, hogy az olaszok hibátlanul jutottak ki az Eb-re, amely először fordult elő a válogatott történetében. de ezen a meccsen több más rekordot is megdöntöttek. A kilenc gólon hét játékos osztozott, amely szintén példátlan az Azzuri történelmében; 1948 óta pedig nem értek el egy meccs alatt kilenc találatot.

Hollandia 0-1 Olaszország – 2020. szeptember 7.

Bármennyire furcsa, de ez csak a második válogatott mérkőzése volt az olaszoknak a 2020-as naptári évben; ugyanis a tavaszi mérkőzéseket az egész világon tomboló koronavírus-járvány miatt elhalasztották. Zárt kapuk mögött, de bravúros győzelmet aratott Amszterdamban az újjáépült olasz csapat Nicoló Barella góljával. Ezen három pont később a csoport első helyére repítette az olaszokat, amivel az idei négyes döntőbe is megváltották a jegyüket a Nemzetek Ligájában.

Olaszország 3-0 Törökország – 2021. június 11.

Rómában, hazai pályán, az akkor még elég jó formának örvendő török válogatott ellen nyithatta meg az egy évvel elhalasztott kontinensviadalt a Mancini-gárda. Az első félidő gyenge színvonala után összekapta magát az olasz csapat, és Demiral öngólja után Immobile és Insigne is betaláltak; megalapozva az olasz nyolcaddöntőt.

Belgium v Italy - UEFA Euro 2020 - Quarter-final : News Photo
Az egész Eb-n a legjobb teljesítményt minden bizonnyal a belgákkal szemben nyújtották
Donnarumm-máék (fotó: Matteo Ciambelli/DeFodi Images/Getty Images)

Olaszország 2-1 Belgium – 2021. július 2.

A sikeres csoportkör és az osztrákok elleni nyolcaddöntő után a világranglista első helyezettje várt az Eb legjobb nyolc csapata közt az olaszokra. A müncheni negyeddöntőben igencsak bekezdtek az olaszok, hiszen Bonucci érvénytelenített gólja sem vette el a góllövő cípőjét az Azzurinak; Barella, valamint Insigne góljával már 2-0-ra vezethettek volna ez első félidőben, ha a védelem nem hozott volna össze egy büntetőt a belgák javára. Emiatt a második játékrészben volt izgulni való, csakhogy így is bravúros győzelemmel jutott Olaszország az Eb legjobb négy együttese közé.

Olaszország 1-1 Spanyolország – 2021. július 6.

A Wembley-ben egy pikáns párharc jött össze az Eb elődöntőjében. A csoportkörben szenvedő spanyolok testén keresztül vezetett az út a döntőhöz az olaszoknak. A második félidőben esett az összecsapás két gólja: a remek formában lévő Federico Chiesa góljával Olaszország szerzett vezetést, de erre Moratának volt válasza. A kétszer 15 perc sem hozott döntést, így jöhettek a büntetők. Locatelli rögtön rontott az első körben, ám utána Belotti, Bonucci, Bernardeschi és Jorginho is berúgta a maga tizenegyesét, míg a spanyoloknál Olmo és Morata sem talált be; ennek okán Olaszország döntőzhetett Angliával.

Italy v England - UEFA Euro 2020: Final : News Photo
A menetelés koronája (fotó: Michael Regan/UEFA/Getty Images)

Olaszország 1-1 Anglia – 2021. július 11.

Természetesen a tíz közül a legfontosabb meccse volt ez az olaszoknak, akik gyakorlatilag idegenben játszották a Wembley-ben a finálét Angliával, ráadásul már a második percben hátrányba kerültek Luke Shaw góljával. Miután már a második félidő derekán jártunk, Bonucci hosszabbításra mentette az Eb-finálét.

Akárcsak az elődöntőben, úgy itt sem született gól a hosszabbításban, újabb büntetőpárbajra került sor. A második kör végére Belotti rontott tizenegyese miatt lépéshátrányba került Olaszország. Rashford és Sancho ugyanakkor visszahozták a szétlövésbe az itáliaiakat, és a biztoslábú Jorginho megnyerhette volna a meccset az olaszoknak, ám ő is rontott. Ettől függetlenül Saka is kihagyta a maga tizenegyesét; Olaszország lett az Európa-bajnok 2020-ban, ráadásul veretlenül.

Svájc 0-0 Olaszország – 2021. szeptember 5.

Immár Európa-bajnokként érkezett vb-selejtezőre az Azzuri Baselbe, ahol nem bírt a házigazdákkal, Jorginho pedig ismét tizenegyest rontott. Ennek ellenére ezen a meccsen döntött világcsúcsot Olaszország, hiszen zsinórban 36. meccsén nem kapott ki. Ez a sorozat a litvánok ellen megnyert 5-0-s vb-selejtezőn zárult le a 37. meccsel, hiszen 2021. október 6-án a Nemzetek Ligája négyes döntőjében Spanyolország 2-1-re legyőzte az Mancini válogatottját Milánóban.

Szerző: Tarr Ákos, a Footballhun TV szerkesztője