A magyar válogatott specialitása: öngóllal és a hajrában nyerni

Digiqole Ad

Mint ismert, a magyar válogatott egy hajrában esett öngóllal jutott ki egyenes ágon az Európa-bajnokságra Bulgária ellen. Az 1986 utáni mélyrepülés korszakától kezdve sokszor átélhettünk drámai magyar pillanatokat válogatott meccseken, legyen az egy öngól a mi javunkra vagy egy sorsdöntő találat az utolsó percekben. Ezekből az utóbbi években sem volt hiány, így ezeket szedtük össze. Footballhun TV-tartalom.

A listán csak azok a tétmeccsek szerepelnek, ahol a 85. perc után született góllal értünk el fontos eredményt.

magyar válogatott
Petkov öngólja után jöhetett az ünneplés (fotó: Georgi Paleykov/NurPhoto/Getty Images)

A magyar drámák

1997: Finnország 1-1 Magyarország

A finnek ellen rendre nem szenvedtünk hiányt izgalomban az elmúlt 26 évben. Az első ilyenre az 1997-es vb-selejtezőn volt példa, ahol a 90. percben egy öngóllal mentettünk pontot, amely így vb-pótselejtezőt ért. Sajnos a történet folytatása a magyar labdarúgás egyik legsötétebb párharcához vezetett: Jugoszlávia-Magyarország 12-1 összesítésben.

2010: Finnország 1-2 Magyarország

Az utolsó olyan Eb-selejtezősorozat, ahol a magyar válogatott lemaradt a kontinenstornáról. Ha ekkor is 24 csapat szerepelt volna, nem kizárt, hogy már a lengyel-ukrán közös rendezésű Eb-re is kijutunk, mert 2 utolsó pillanatos fordulatot is átélhettünk. 2010-ben, Helsinkiben a finnek örülhettek a vége felé, hiszen a 85. percben egyenlítettek, és ellentétben az 1997-es mérkőzéssel, itt az 1 pont nem lett volna jó. Ekkor azonban jött a 90+4. percben Dzsudzsák Balázs, aki remek lövéssel szerezte meg a 3 pontot.

2011: Magyarország 2-1 Svédország

A 2000-es években általában mi voltunk a szenvedő fél a svédek elleni meccseken, ám ekkor visszavágtunk. Hajnal Tamás az első félidőben büntetőt rontott, ám jött Szabics, aki megszerezte a vezetést, csakhogy a svédek válaszoltak a fordulás után. Viszont a rendes játékidő letelte után egy beadásra érkezett Rudolf Gergely, és az ő a 90. perces találata három pontot ért.

2014: Magyarország 1-0 Finnország

Igen, megint a finnek, most Budapesten. 3 forduló alatt 4 pontot gyűjtött a magyar válogatott a 2016-os Eb-selejtezőkön, ezért nagyon fontos volt egy Finnország elleni győzelem. A 85. percben Gera Zoltán csúsztatta be a győztes gólt, amivel nagy lépést tettünk a pótselejtező felé. Nem mellesleg ez volt Dárdai Pál első hazai meccse a kispadon – emlékezetes lett, az egyszer biztos. Említésképpen a helsinki visszavágót is szóba hozhatjuk, ahol Stieber Zoltán 83. percben lőtt bombájával megint megvertük a finneket.

Izland ellen sem maradtunk izgalom nélkül (fotó: Action Images)

2016: Izland 1-1 Magyarország

A szigetországiak fénykorukat élték a 2016-os Eb-n, ahol rögtön Portugália ellen egy bravúrdöntetlennel kezdtek, mi pedig 1968 után az első Európa-bajnoki győzelmünk után vártuk a marseille-i összecsapást. Sajnos Izland szerzett vezetést egy véleményes büntetővel; egészen a hajráig nem a mi szájunk íze szerint alakult a meccs. A magyar nyomásnak aztán meglett az eredménye, hiszen a 88. percben Nikolics lapos beadása az izlandi Saevarssonról került a kapuba, ez az öngól pedig Eb-nyolcaddöntőt ért.

2020: Magyarország 2-1 Izland

Zárt kapuk mögött Budapesten, pótselejtezőn keresztül kellett kiharcolnia a magyar válogatottnak a 2021-es Eb-részvételt. Az izlandiak hamar vezetéshez jutottak, a második félidőben pedig küzdöttünk az egyenlítésért, ami a 90. perc előtt érkezett: Nikolics passzolt Negóhoz, aki a lehető legjobbkor szerezte meg élete első válogatott-gólját. Mindenki örült, hogy sikerült hosszabbításra menteni a mérkőzést, ám Szoboszlai Dominik tett arról, hogy ne kelljen lejátszani a 2×15 percet. Nagy elánnal meglódult a kapu felé, majd remek gólt lőtt 17 méterről az izlandi kapuba a 90+4. percben, ezzel kilőtte a magyar válogatottat a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságra.

2023: Bulgária 2-2 Magyarország

Példátlan szervezés, véleményes játékvezetés és hihetetlen hullámvasút jellemezte a szófiai Eb-selejtezőnket. Úgy utaztunk Bulgáriába, hogy 1 ponttal kint vagyunk az Eb-n, de úgy kezdtük a meccset, hogy ez akár gálameccs is lehet, majd a vége felé azt hittük, hogy ezt kvalifikációt jelentő meccslabdát is ellőjük. Igen ám, viszont a 90+7. percben Szoboszlai szabadrúgása után volt még egy sanszunk, és a bolgár Petkov fejéről bekerült a labda a kapuba, amellyel 1970 után újfent egyenes ágon jutottunk ki a kontinenstornára.