Békéscsaba Előre 1912 – A 12 csapatos NB I csapatai I. rész

Digiqole Ad

A 12 csapatos NB I történetének 8. szezonja ért véget zsinórban május végén. Új sorozatunkban az első osztályban megfordult csapatokat mutatjuk be, hogy hogyan teljesítettek. Sorozatunk első részében a Békéscsaba csapatáról készítettünk összegzést, amely a legrégebb óta szerepelt a magyar NB I-ben, amióta megtörtént a létszámcsökkentés.
Footballhun TV-tartalom.

Röviden a Békéscsabáról: Békéscsaba egy 58 000 fős település Békés-megyében. A klubot 1912-ben alapították, legnagyobb sikerük az 1988-as Magyar Kupa-győzelem. A lila-fehérek otthona a Kórház utcai Stadion, amely hivatalosan 13 000 fő befogadására képes. 1990-ben U19-es Európa-bajnoki meccset is játszottak ebben a stadionban.

(fotó: MTI Fotó/Kovács Tamás)

Szereplések a 12 csapatos NB I-ben: 1

A Békéscsaba együttese mindössze egy alkalommal szerepelt a 12 csapatos élvonalban. A viharsarkiakon kívül csak a Balmazújváros, a Kaposvár, a Budafok és a Kecskemét vett részt az élvonalbeli bajnokság küzdelmei során ennyiszer az első 8 szezonon belül.

Gólszerzők:

A Békéscsaba nem ontotta a gólokat a szezonban, 33 meccsen mindössze 25 találatot jegyeztek, ezt 10 játékos hozta össze. A legeredményesebb labdarúgó Laczkó Zsolt lett 5 góllal, mögötte szorosan Birtalan Botond (4) és Vaskó Tamás (3). 5 ország légiósai is betaláltak a Békéscsabából, ilyen volt a spanyol Calvente (3) és a szerb Punosevac (3). A két játékos maradt később az NB I-ben, utóbbi pedig a szezon egyik legszebb gólját ollózta a Paks otthonában. Rajtuk kívül még Viczián Ádám (2), az angol Eccleston, a szlovák Paukner, a montenegrói Damjanovic és Szilágyi Péter hozta össze a csabai gólokat.

Kapusok:

3 hálóőr is szerephez jutott Békéscsabán a 2015/16-os szezonban. Mursits Roland kapta a legtöbb mérkőzést, rajta kívül pedig 2 légiós jutott szóhoz. Mursits többnyire az őszi szezonban volt alapember, majd a 8. fordulóban 7 meccs erejéig érkezett a korábbi Vasas-kapus, a szlovák Lubos Ilizi. Ilizi csak 1 meccset tudott le kapott gól nélkül, de volt, hogy egy meccsen 7-et kapott és volt 2 emlékezetes potyája is.

A tavaszi szezonban már a montenegrói Vukasin Poleksic számított első számú kapusnak, aki rendre megbízható teljesítménnyel rukkolt elő, ami pontokban is megmutatkozott, de a bentmaradáshoz már ez is kevés volt.

Az edző, akinek a feljutást köszönhették a lila-fehérek: Zoran Spisljak (fotó: Békéscsaba)

Edző:

A Békéscsabát feljuttató szerb mester, Zoran Spisljak mind a 33 meccsen ott ült a Békéscsaba kispadján, ráadásul a kiesés után sem küldték el. A Magyar Kupában ebben a szezonban elődöntőig vezette a csapatát, ahol az Újpest lett a végállomás, a bajnokságban pedig 6 győzelmet aratott, de a későbbi pontokban jobban kitérünk a lila-fehérek szereplésére.

Meccsek

Az első és az utolsó meccs: Vereséggel indult és döntetlennel ért véget ugyanott, ugyanabban a szezonban, ugyanazon ellenfél ellen. Röviden így lehet keretbe foglalni a Békéscsaba NB I-es tagságának állomásait az új bajnoki rendszerben. A Békéscsaba 2015 júliusában a Debrecen elleni hazai meccsel nyitotta meg a bajnokságot, ahol Laczkó Zsolt 10 év után megszerezte az első békéscsabai gólt az első osztályban. Ezután egyenlített a DVSC, de Viczián révén válaszoltak a hazaiak. Az Európa-liga-selejtezőkben vitézkedő hajdúságiak azonban megtudták fordítani a mérkőzést és 3-2-re győztek. Amilyen izgalmas volt a nyitó-, annyira unalmas lett a zárómeccse a Békéscsabának otthon a Debrecen ellen, hiszen 2016 májusában 0-0-s döntetlennel intett búcsút az OTP Bank Ligának a Békéscsaba, amely a mai napig az utolsó elsőosztályú meccse volt a klubnak.

Legnagyobb győzelmek: A Békéscsaba legnagyobb arányú győzelme hazai pályán a 10. fordulóban a bajnoki címvédő Videoton elleni 2-0-s siker volt, idegenben pedig 2016 tavaszán a paksi 2-0-s győzelem.

Legnagyobb vereségek: A Békéscsaba már ősszel elszenvedte legnagyobb hazai vereségét. A Budapest Honvéd 4-1-es sikert aratott Marco Rossi vezetésével a Kórház utcában. Vendégként Debrecenben kapott óriási pofont a 2015-ben feljutó csapat. Spisljak csapata megsemmisítő, 7-0-s vereséget szenvedett el a Nagyerdei Stadionban a Lokitól.

Legizgalmasabb mérkőzések: A Békéscsaba több olyan meccset is játszott, amely kifejezetten szórakoztató volt, igaz, nem ért számukra szépen véget egyik meccs sem. A szezon első meccséről már írtunk korábban, ahol a Debrecen ellen kétszer is vezettek a hazaiak, végül 3-2-re a Loki győzött. A Paks elleni hazai meccsen a lila-fehérek a 10. percben már 2-0-ra vezettek, ám a Paks ledolgozta hátrányát és a 90+8. percben egy Bartha-szabadrúgással meg is nyerte 3-2-re a meccset. Kispesten szintén 3-2-re kapott ki a Békéscsaba úgy, hogy vezetett, a meccs egyik legemlékezetesebb momentuma viszont Nagy Gergő bombagólja marad a találkozóról.

Békéscsaba
A 2015/16-os keret (fotó: Békéscsaba)

Helyezés

A Békéscsaba a megszerezhető 99-ből csak 27 pontot gyűjtött össze, így az utolsó, 12. helyen végzett. A 33 mérkőzésből csak 6-ot nyertek meg és 18 mérkőzést vesztettek el, 9 meccsen pedig döntetlent játszottak. A gólkülönbségük -30-as lett, 25 gólt lőttek és 55-öt kaptak.

Ellenfelek ellen:

  • A Békéscsaba 11 ellenfél ellen játszott 3-3 meccset az élvonalbeli tagsága alatt 2015-től számítva.
  • Kedvenc ellenfele egyértelműen a Puskás Akadémia volt, hiszen mind a 3 mérkőzését megnyerték a felcsútiak ellen Spsiljakék, így mondhatjuk azt is, hogy győzelmeinek felét a Puskás Akadémia ellen aratta a Békéscsaba. A Puskás ellen tehát 9-ből 9 pontot gyűjtöttek be a viharsarkiak.
  • Második legkedveltebb ellenfelük az akkori címvédő Videoton volt, akik ellen 5 pontot gyűjtöttek, értelemszerűen a 3 meccsen veretlenek maradtak a székesfehérváriak ellen.
  • A maradék 2 győzelmét a Paks és az Újpest ellen aratták a lila-fehérek.
  • Mindössze 2 csapatot volt, amely ellen egyszer sem tudott pontot szerezni a csabai alakulat: a szezon végén bajnok Ferencváros és a Budapest Honvéd. A Fradi ellen ráadásul egyszer sem tudott betalálni a Békéscsaba és mind a 3 meccset csak 1-0-ra veszítette el.

Gólkülönbség ellenfelek szerint

Ha a 3 meccs összesített gólkülönbségeit vesszük figyelembe, akkor a 11 párharcból a Békéscsaba csak 2-ből jön ki győztesen, a maradék 9-ből vesztesen. A legnagyobb különbség összesítve a Puskás Akadémia ellen volt, a 3 meccsen összesen 3 góllal voltak jobbak a lila-fehérek, míg a Debrecen ellen 8 góllal maradt alul összesítve. A legtöbb gólt szintén a Puskásnak lőtte a Békéscsaba, szám szerint ötöt, a legtöbbet pedig a Debrecentől kapta, 10-et. A védelem szintén a felcsútiak ellen működött a legjobban, hiszen tőlük kapták a legkevesebb gólt is.

Az összesített eredménysor a Békéscsaba NB I-es szereplése alapján:

  • Békéscsaba 0-3 Ferencváros
  • Békéscsaba 4-2 Videoton
  • Békéscsaba 4-7 Paks
  • Békéscsaba 2-10 Debrecen
  • Békéscsaba 4-9 Honvéd
  • Békéscsaba 1-7 Vasas
  • Békéscsaba 5-2 Puskás Akadémia
  • Békéscsaba 1-3 Haladás
  • Békéscsaba 1-3 Diósgyőr
  • Békéscsaba 2-5 Újpest

Összegző:

  • Legeredményesebb játékos: Laczkó Zsolt
  • Légiós gólszerzők országai: Anglia, Montenegró, Szerbia, Szlovákia
  • Kapusok: Mursits Roland, Lubos Ilizi, Vukasin Poleksic
  • Edző: Zoran Spisljak
  • Magyar válogatott játékosok: Laczkó Zsolt, Vaskó Tamás
  • Legnagyobb győzelem: Békéscsaba 2-0 Videoton
  • Legnagyobb vereség: Debrecen 7-0 Békéscsaba
  • Első meccs: Békéscsaba 2-3 Debrecen
  • Utolsó meccs: Békéscsaba 0-0 Debrecen
  • Pontok: 27 (27%)
  • Győzelem-döntetlen-vereség: 6-9-18
  • Gólkülönbség: 25-55
  • Helyezés: 12.
  • Kedvenc ellenfél: Puskás Akadémia (9 pont)
  • Legtöbb lőtt gól egy adott csapatnak: Puskás Akadémia (5)
  • Legtöbb kapott gól egy adott csapattól: Debrecen (10)
békéscsaba
Vaskó Tamás csapatkapitánya volt a 2015/16-os Békéscsabának (fotó: MLSZ)

Legjobb játékosok, álomkezdő:

1 szezon alapján, főleg, ha az adott csapat utolsóként esik ki újoncként, nehéz egy álomkezdőt összerakni, azonban akadtak egész jó teljesítmények Békéscsabán.

Kapus. A montenegrói Vukasin Poleksic megbízható teljesítményt nyújtott a kapuban, több kapott gól nélküli meccset hozott le és nagy szerepe volt abban, hogy a Békéscsaba vállalható tavaszt produkált.

Védelem. A hátvédsorból Vaskó Tamás rutinjával és 3 góljával kiemelkedik, ám így is a csabai védelem kapta a legtöbb gólt abban a szezonban, szám szerint 55-öt. Bényei Balázs 28 mérkőzésen lépett pályára, öngóllal kezdett a Debrecen ellen, 2 év múlva pedig már a Loki mezét húzhatta magára és az Európa-Liga selejtezőt kiharcoló csapat tagja is volt. Slavko Damjanovic 20 mérkőzésen lépett pályára, emellett szerzett 1 gólt az Újpest ellen. A brazil Fabio Guaru alapember volt, 30 meccsen kapott szerepet, míg a rutinos Fehér Zsolt 17 meccsen öltötte magára a békéscsabai szerelést.

Középpálya. A házigólkirály Laczkó Zsolt a békéscsabaiak egyik, hanem a legjobbja volt a szezonban, míg kiemelhető Viczián Ádám, aki egyetlen élvonalbeli szezonjában 2 gólt szerzett, egyiket az első fordulóban a DVSC ellen, azóta pedig a Vasast és a Diósgyőrt is erősítette, de csak a másodosztályban. Ha marad Miskolcon, nyártól ismét az NB I-ben láthatjuk.

Támadósor. Az általunk kiválasztott triumvirátus mindössze 10 gólt hozott össze együttesen. Birtalan Botond 4 találattal zárt, a szerb Bratislav Punosevac 3 gólig jutott mindössze, míg Ezeqiel Calvente szintén. Birtalan később a másodosztályban remekelt, az előtte lévő szezonban a Gyirmót ellen Puskás-díjat érdemlő gólt szerzett a Gyirmót ellen, majd a Vasasnál is megfordult. Punosevac a Honvédból került a lila-fehérekhez, a Paks ellen ő is szemet gyönyörködtető gólt szerzett, de a 3 találat nagyon gyenge mutató, mégis az egyik legjobb a Békéscsaba csapatából. A spanyol Calvente később Szombathelyen és Debrecenben nem tudta megvetni a lábát, Békéscsabán azonban pontot érő gólokat tudott lőni.

Az összerakott „álomtizenegy”: Poleksic, Bényei-Vaskó-Fehér-Damjanovic, Fabio-Laczkó-Viczián, Birtalan-Punosevac-Calvente

Hamarosan újabb csapattal folytatjuk.

Szerző: Tarr Ákos, a Footballhun TV szerkesztője

Olvass további focis cikkeket nálunk!

Kövess minket Instagramon és Facebookon!

Kiemelt kép: MTI Fotó/Kovács Tamás