Európa ünnepe – kalauz a különleges Eb-hez

Digiqole Ad

A világjárvány ugyan felborította a forgatókönyvet, elvett több várostól rendezési jogot, szurkolóktól a helyszíni ünneplést a kontinensviadalra való kvalifikációk után, de még a tornát is halasztani kellett. Utólag már az ember inkább azt mondja, szerencse, hogy csak halasztani kellett és nem végleg törölni az amúgy is különleges Eb-t. Hiszen ez a 60. évfordulója a tornának, és nem 1, nem 2, hanem 13 ország/város rendezte volna meg eredetileg.

Dublin az óvatos járványügyi intézkedéseibe bukott bele az UEFA-nál. Ugyanis nem tudta garantálni a nézőket, amely elvárásnak számított. Ugyanezt Bilbao sem garantálta, ám helyettük Sevilla ugrott be, úgyhogy maradt spanyol földön az Eb. Most viszont nézzük, mi vár ránk a következő 1 hónapban, illetve azt, hogy melyik nemzetnek mik az esélyei.
Footballhun TV-tartalom.

Eb
Kezdődik Európa ünnepe, az Európa-bajnokság (fotó: UEFA)

Csoportok és esélyek

A-csoport

Rendkívül izgalmas kvartettnek számít az A-csoport. Ha ránézünk a 4 csapatra, egyből mondhatjuk, hogy Olaszország a csoportfavorit. Ezzel nem is lehet vitatkozni. A vb-kudarc óta Roberto Mancini nagyon jól összeszedte az Azzurit, amelynek 2016 után ez lesz az első nagy tornája. 2018-ban a Nemzetek Ligájában kapott ki utoljára Olaszország tétmeccsen.

Eb
Az olaszok a végére teljesen felőrölték a törököket a nyitómeccsen (fotó: Ali Balikci/Anadolu Agency/Getty Images)

Ám ott van az a török válogatott, amely 2019 óta csak 2 meccsét veszítette el (mindkettőt Magyarország ellen) és 4 pontot szerzett a selejtezőkön a vb-győztes franciák ellen, 3-1-es gólkülönbséggel. A török válogatottnál azonban nem lehet elmenni Burak Yilmaz neve mellett, aki 35 évesen kiigazolt külföldre és megnyerte a Ligue1-t a Lille-lel 16 rúgott góllal… Kellhet ennél jobb ajánlólevél? Az már egy másik kérdés, hogy a török válogatott is sokszor kiszámíthatatlan. Idén megverték a hollandokat 4-2-re, majd 3-3-at játszottak a lettekkel.

Wales és Svájc sötét lónak számít, Svájc a vb óta nem hozza azt a teljesítményt, amit mondjuk a 2016-os Eb-n vagy az azutáni vb-selejtezőkön. Az 5 évvel ezelőtti csodacsapathoz képest fiatalodott a walesi válogatott, az új arcok közül Neco Williams vagy Daniel James játékát érdemes lesz figyelni, Gareth Bale-nek pedig minden valószínűséggel ez lesz az utolsó nagy tornája. A svájcikara viszont ráférne egy kis sikerélmény, Xhaka az Arsenállal, Sommer pedig a Mönchengladbachhal produkált kínos szezont, Shaqiri pedig alig játszott a Liverpoolban.

B-csoport

Egyértelműen a csoport, de talán a torna egyik legnagyobb esélyese a világranglista élén tanyázó belga válogatott. A topligák topcsapatiban játszó topjátékosokkal teletűzdelt belga keret a vb bronz után megérett egy Eb-aranyra, de ezekhez a riválisoknak is lesz pár szava. Már rögtön a csoportban. Oroszország megismételné a 3 évvel ezelőtti menetelését, Dánia tétmeccsen 2021-ben Európa legjobb csapata, míg a finnek első tornájukra készülnek.

Remek időszakot tudhat maga mögött a finn válogatott, melynek vezére: Teemu Pukki (fotó: JONATHAN NACKSTRAND/AFP/Getty Images)

Ugyan a finneknek sok esélyük nincs továbbjutni, de elég Izland példájára gondolni. Ott van Teemu Pukki, aki egymaga képes ezt a finn válogatottat eredmények elérése vezetni és a góljai döntőjelentősségűek. Ráadásul idén feljutott a Norwich City-vel a Premier Leauge-be.

De Bruyne-re nem számítanak az első Eb-meccsen (fotó: AFP)

A belga keretből szintén lehet csemegézni. Eden Hazardnak ez lehetőség, hogy ha már a Real Madridban nem is, de  a válogatottban hozzon egy hozzá méltó teljesítményt. Az olasz bajnok remek formában lévő csatára, Romelu Lukaku is veszélyes lesz az ellenfelek kapujára. 24 gólt szerzett idén az Interben a bajnokságban, 5 találattal maradt le a gólkirálytól, Cristiano Ronaldóról. De Bruyne a BL-döntőn elszenvedett sérülése miatt vélhetően kihagyja a tornát. Viszont vannak rajta kívül is nagy nevek a belga csapatban, emeljük ki a Leicesterrel FA-kupa-győztes Youri Tielemanst is, vagy az Atleticóval spanyol bajnokságot nyerő Yannick Carrascót. Egy biztos, a belga válogatott meccseit érdemes lesz majd nézni. A legutóbbi találkozóikon elértek 4, 6, 8, de volt, hogy 9 gólt is egy meccs alatt. Egy négyest Oroszországban is gurítottak 2019-ben, most ezt újra megtehetik.

Csakhogy Oroszország a selejtezőkben csak a belgáktól kapott ki. Tehát joggal reménykedhet a továbbjutásban, ám a dánokkal szemben sem lesz könnyű dolguk. Eriksenék ugyanis bekezdték ezt az évet. Izraelt 2-0-ra, Moldovát 8-0-ra, Ausztriát 4-0-ra verték, ráadásul csak a moldávokkal játszottak otthon, ám az oroszok mellett társrendezők lesznek az Eb-n.

C-csoport

Goran Pandev személyében BL-győztes futballistája is van a macedón válogatottnak (fotó: Olivier Andrivon/Icon Sport/Getty Images)

A C-csoportban egy meglepetéscsapat, Észak-Macedónia szerepel, akik az utóbbi időben egészen figyelemfelkeltő eredményeket értek el. Illetőleg kihasználták azt a lehetőséget, hogy D-ligás csapatok közül egy biztosan ott lehet a kontinensviadalon a Nemzetek Ligájának köszönhetően. A macedónoknak ez lesz az első nagy tornájuk, és van jó néhány olyan játékosuk, akik megfordultak hazánkban. Ilyen például az ex-újpesti Enis Bardhi, aki jelenleg a Levante játékosa a spanyol bajnokságban. A veterán Goran Pandev, aki többek között a grúzok elleni sorsdöntő meccsen juttatta ki csapatát az Európa-bajnokságra, nem szabad kihagyni. Míg ott van az az Alioski, aki a Leeds Uniteddel maradt bent a Premier Leauge-ben, méghozzá középcsapatként. A korábbi Napoli középpályás, Elmas is ismert játékos. Érdemes lesz ezt a válogatottat figyelni.

Eb
Vajon az osztrákok ezen a világversenyen is leégnek? (fotó: ROBERT JAEGER/APA/AFP/Getty Images)

A kvartett másik érdekesebb tagja az az Ausztria, amely 2 zakóval kezdte a selejtezőket. Otthon a lengyelektől kapott ki 1-0-ra (bocsánatos bűn), ám az izraeli négyes már kevésbé volt az. Ha még hozzátesszük azt is, hogy kikapott Ausztria a csont utolsó lettektől is az utolsó fordulóban, joggal tehetjük fel ezt a kérdést: mégis hogy került akkor ide az osztrák válogatott? A válasz viszont az, hogy a varsói döntetlent leszámítva mind a 6 további meccsét megnyerte Ausztria. Emellett produkált egy 7 meccses veretlenségi szériát. Ebből fakadóan ennek a csapatnak van tartása, ám mindig bennük van a hibázás.

Ukrajna volt a 2016-os Eb leggyengébben teljesítő csapata a 24-ből, természetesen most jobban szeretnének teljesíteni Sevchenkóék. Erre megvan minden esélyük, hiszen nem egy halálcsoportba kerültek. Egyetlen egy futballista van, aki bekerült az ukránok keretébe a magyar bajnokságból, az idén 6 NB1-es és egy Magyar Kupa-gólt jegyző Oleksandr Zubkov lehet ott a kontinenstornán.

Eb
Van Dijk még mindig a lelátón (fotó: Eric Verhoeven/Soccrates/Getty Images)

A csoportfavorit hollandokat is talán úgy sújtja a sors, mint minket, hiszen a szeptemberben megsérülő Virgil van Dijk után koronavírus-fertőzés miatt első számú kapusára, Jasper Cillessenre sem számíthat az Oranje. Ettől függetlenül még mindig a torna talán legjobb 8 csapata közé sorolható a holland válogatott.

D-csoport

Már Mctominay is biztos várja az angolok elleni derbit (fotó: Patrick Elmont/UEFA/Getty Images)

A D-csoportban egy nagy visszatérővel, Skóciával találkozunk, amely 1998 után lesz ismét ott nagy tornán. A többnyire angol és skót ligában játszó briteknek talán legismertebb játékosuk Andrew Robertson, aki a Liverpool balhátvédjeként robbant be 3 éve a köztudatba, nyert Bajnokok Ligáját, Premier League-et és még klub vb-t is, az asszisztokban pedig nem szerénykedik. Az örök rivális angol válogatott is ebben a csoportban található. Talán nagyobb csattanóval nem is térhettek volna vissza a skótok  az Eb-re mint ezzel a párosítással. Ráadásul a csoport két házigazdája pont Glasgow és London.

Az angolok most is nagyon bizakodnak, hogy a futball végre hazatér (fotó: ALEXANDER NEMENOV/AFP/Getty Images)

Ami Gareth Southgate keretét illeti, jobbhátvédből nincs hiány, hiszen Trent Alexander-Arnold, Kyle Walker, Reece James és Kieran Trippier is bevethető ezen a poszton. Ám vannak nagy kimaradók is. A Manchester United támadóján, Mason Greenwoodon kívül a szintén United-kötődésű, de az elmúlt félszezonban a West Ham Unitedben parádézó Jesse Lingard sem kapott meghívót, aki viszont a bővített keretbe behívót kapott. Ha kicsit előre tekintünk, érdemes lesz figyelni az angolokat, hiszen ősszel kétszer is találkozunk ellenük a vb-selejtezők során. A torna egyik titkos esélyese Anglia, a 2016-os (és oly sok más) leszereplés után itt az ideje egy jó Eb-nek.

Csehország a selejtezőkben már összecsapott Angliával, ezt az Eb-n is megteheti az angol és a cseh nemzeti egylet. Két legismertebb játékosuk pont az angol bajnokságban játszik, Vlad Coufal mellett Tomás Soucek-et kell megemlíteni. Mindketten parádés szezont futottak a West Hammel. Ugyan még az első körben a Wembley-ben egy ötös zakót kapott Angliától Jaroslav Silhavy csapata, a hátralevő találkozóikat hozták. Prágában pedig vissza is vágtak Angliának egy 2-1-es győzelemmel, míg a vb-selejtezőket is remekül kezdték, de kicsit megtorpantak a végére.

Fel van adva a lecke Dalic számára (fotó: DAMIR SENCAR/AFP/Getty Images)

A vb-ezüstérmes Horvátország a 3 év alatt összeesésnek indult, hiszen Mario Mandzukic, Danijel Subasic és Ivan Rakitic sem tagja a válogatottnak már. A döntő utáni első meccsen rögtön kikapott Spanyolországtól 6-0-ra Zlatko Dalic csapata. A selejtezőcsoportot ugyan megnyerte, de a csoport utolsó 2 helyezettje (Azerbajdzsán és Magyarország) elleni idegenbeli meccseken mindössze 1 pontot szerzett a megszerezhető 6-ból. Nehéz lenne megismételni az oroszországi csodát.

E-csoport

Eb
Spanyol generációváltás (fotó: Pressinphoto)

A csoportok utolsó harmadánál járva most az „E” jelű négyest vesszük górcső alá. Annak ellenére, hogy Sergio Ramos nem kapott meghívót, még mindig toronymagasan a csoport favoritja Spanyolország. Ránézve a keretre, közel sem ez a spanyolok aranygenerációja, vagy az a csapat, amely zsinórban 2 Eb-cím közt megnyerte a világbajnokságot. De mivel ez még a jövő csapata, sosem tudhatjuk mit hoznak ki ezek a játékosok a spanyolokból, tény, hogy a legjobb 16 elérése a minimum. A legutóbbi 3 vb-n és Eb-n is csak két alkalommal sikerült ezt elérni, de onnan sem jött össze a továbbjutás.

Eb
Lewandowskin kívül Zielinski lehet még a lengyelek húzóembere (fotó: Mateusz Slodkowski/DeFodi Images/Getty Images)

A csoport másik két csapata is rendelkezik 1-1 kiváló klasszissal: az idén 41(!) Bundesliga-gólt termelő Robert Lewandowski a lengyel, míg Zlatan Ibrahimovic a svéd vonalt képviseli. A torna előtt pár héttel azonban Ibrán kifogott egy sérülés, amely ellehetetlenítette azt, hogy pályára léphessen az Európa-bajnokságon. Lewandowski idén 2 válogatott meccsen játszott, mind a kettőn be is talált (ellenünk illetve Andorra ellen) majd megsérült. Ezalatt a Bayern kiesett a BL-ből, a lengyelek kikaptak Angliában, ám így is sikerült megdönteni Gerd Müller csúcsát. Vajon az Eb-n is tud olyan egyénit mutatni, mint klubcsapataiban? 

Természetesen a csoport 4., papíron leggyengébb csapatáról, Szlovákiáról se feledkezzünk meg, akik, hozzánk hasonlóan, pótselejtezőn jutottak ki az Európa-bajnokságra, és velünk egy selejtezőcsoportban voltak. Míg Hamsíkék zakóztak a horvátok ellen, ellenünk 6 pontot gyűjtöttek. Egy olyan 5 fős csoportból mentek tovább, amelyből mind a 4 csapat kijutott az Eb-re. A 2016-os Eb-n is ott voltak a szlovákok, sőt, tovább is jutottak a Wales-Anglia-Oroszország alkotta B-csoportból, de Németország már magasra tette a lécet. Idén sem lesz könnyebb dolguk és nagyon reális esély nem is mutatkozik a továbbjutásra.

Az F-csoport a magyar válogatott és a mieinket körülvevő ellenfelek miatt megér egy külön cikket, így majd csak a portugálok elleni csoportmeccs előtt elemezzük a csoportunkat.


Ezekkel készülünk
A Footballhun TV a közösségi médiában rengeteg színes és változatos tartalommal készül az Európa-bajnokság során. Instagramon a szokásos posztok mellett a tippjáték sem marad el. Míg TikTokon a szokásos videósorozatokkal jelentkezünk, csak ezúttal Eb-s formában és szintén Eb-vel kapcsolatos cikkeket olvashattok a focijava.hu oldalon. A legnagyobb „durranás” azonban még hátra van. Június 11-én ugyanis a YouTube-csatornánkon elindul a kontinensviadalra specializálódó műsor, amelyet mindenképp érdemes lesz követni.
A tartalmak: interjúk Eb-t megjárt játékosokkal, médiaemberekkel, elemzések egyéni vlogokban és társas podcastekben, felidézzük a tavalyi e-eb-t, visszatekintünk a múltba és a előre, a jövőbe. A műsor minden nap jelentkezik, az utolsó adás a döntő napján lesz.

Szerző: Tarr Ákos, a Footballhun TV szerkesztője

Olvass további focis cikkeket nálunk!

Kövess minket Instagramon és Facebookon!

Forrás: MTI/NSO