Felidézve: zártkapus meccsek, amiket nem láthattak a szurkolók 2. rész
Folytatjuk Felidézve sorozatunkat, amelyben felidézzük a labdarúgás egy-egy ikonikus pillanatát, időszakát. A legemlékezetesebb, covid-járvány miatt zártkapus meccsek második része következik. Kitérünk arra, amikor a Ferencváros 25 év után bejutott a BL-főtáblára; arra budapesti estére, amikor mindenki egyszerre tombolt a kanapéján; és a 2020-as BL-finálé zártkapus visszavágójára is.
Jó nosztalgiázást!
Footballhun TV-tartalom.
Debrecen 3-0 Békéscsaba
Hazánkban a nagymúltú, területi rangadók óriási presztízzsel bírnak, és a DVSC kiesése az élvonalból lehetővé tette azt, hogy minél több nosztalgia-rangadót élhessünk át az NB II-ben az előző szezonban; ezt a mérkőzést ráadásul korlátozott számban meg is tekinthették volna az érdeklődők a Nagyerdei Stadionban. Akkor mi volt a probléma?
A koronavírus nemcsak a nézőket, hanem a játékosokat is sújtotta. Békéscsabán ebben az időszakban csapott le a gárdára a vírus, a csapat alapemberei dőltek ki. A DVTK elleni kupameccsre az ifik álltak ki, ám utána többen közülük is pozitív tesztet produkáltak, így szinte az egész csapat karanténba került. Végül nem maradt elég ember a klub kötelékében, hogy kiállhassanak Debrecenben. A ’Csaba kérte a halasztást a Lokitól, ám a sűrű versenynaptár miatt és a kockázatvállalás miatt (is) ebbe a Debrecen klubvezetése nem egyezett bele. Ebből fakadólag az MLSZ döntése értelmében lejátszás nélkül a Loki kapta a 3 pontot 3-0-s gólkülönbséggel.
A tavalyi szezonban hasonló sorsra jutott a Pécs-Kaposvár vagy a Diósgyőr-Újpest találkozó is. Így nemhogy élőben, a TV-ben sem láthatták a drukkerek a várva várt keleti derbit, amelynek aztán a tavaszi visszavágója 4-4-es döntetlent hozott.
Ferencváros 0-0 Molde
1995 után közel került ahhoz a Ferencváros, hogy bekerüljön a BL-főtáblájára. A Debrecennek 2009-ben ez összejött, a Vidi azonban az utolsó pillantban csúszott el még 2018-ban. A Ferencváros Norvégiában elért 3-3-as döntetlenje a több idegenben lőtt gólnak köszönhetően a zöld-fehéreknek kedvezett. Egy 0-0-s döntetlennel itthon sikerült kivívni és elérni a bravúrt. Az UEFA akkori szabályai miatt a stadionban nem tudta mindezt megünnepelni 20 ezer ember, ám a stadion előtt összegyúltek a Fradi-ultrák, így kiszurkolva – zártkapus körülmények ellenére is – a győzelemmel felérő döntetlent.
Magyarország 2-1 Izland
Egy zárt kapuk mögött megrendezett Eb-pótselejtező szövetségi kapitány nélkül, ahol két forgatókönyv létezett: vagy nyerünk, és kijutunk az Eb-re, vagy elbukunk Izland ellen, és minden összeomlik, amit eddig felépítettünk. A meccs előtt 64 ezer ember égett tűzben, mire hétfőn bejelentették, hogy a magyarországi sporteseményeket korlátozó szigorítások már a csütörtöki Magyarország-Izland meccset is érintik, így nem lehetnek a Puskás Arénában nézők.
A meccs borzasztóan indult, Gulácsi Péter mellényúlásának köszönhetően Izland meg is szerezte a vezetést, amit az északiak sokáig tartottak. A novemberi fagyos éjszaka egyre közelebb került az éjfélhez, Izland pedig az Európa-bajnoksághoz. Izland ziccert hibázott a hajrában, sok magyar szurkoló már a reményt is elvesztette. Ezután jöttek a köztudott aranycserék.
Nikolics remekül tálalt Nego elé, és a 88. percben az alig egy hónapja válogatott „Lajos” kiegyenlített, és úgy nézett ki, hogy sikerül hosszabbításra menteni a pótselejtezőt. Ez végül nem így lett. Sikerült megúszni egy újabb izlandi támadást, és még volt idő egy ellenkontrát vezetni, amivel Szoboszlai lódult meg. Kiváló lövőhelyzetbe került, miután Könyves középről elvitt egy embert, a lövése pedig odament, ahova megvolt írva, a kapufáról be. Negy perc alatt összejött a fordítás és a rendes játékidőben a győzelem. Szavakkal leírhatatlan, felejthetetlen sportpillanat!
Budafok 2-9 Paks (2021)
Ha azt mondjuk, hogy a szurkolók lemaradnak a zártkapus döntés miatt egy Budafok-Paks meccsről áprilisban, kevesen dőltek volna kardjukba; tudniillik, maradtak már le idén már Fradi-Újpestről és egyéb más NB I-es rangadókról is. Ám ha azt mondjuk, hogy a modernkori magyar bajnokság leggólgazdagabb meccséről és 11 gólról maradnak le a szurkolók, lehet, már kicsit sajnálták volna. Noha a hazai, budafoki drukkerek nem is; a Paks ugyanis az új klubfilozófiájához híven sok találatot szerzett, de ezúttal ezen is túllőtt, 9-2-re ütötte ki a kieső Budafokot a Promontor utcában.
Bayern München 2-3 PSG (2021)
Sok szempontból kiemeltünk zártkapus ütközeteket, most jöjjön egy a színvonal alapján. A Bajnokok Ligája tavaszi negyeddöntői során szakadó hóesésben, zárt kapuk mögött fogadta a BL-ben (egészen eddig) verhetetlen Bayern München a visszavágás reményében égő Paris Saint-Germaint. A Bayernnél sérülés miatt hiányzott Robert Lewandowski. (Andorra ellen sérült meg a válogatottban, minden bizonnyal Hansi Flicknek megvolt a véleménye arról, hogy Paulo Sousa játszatta a klasszist).
Lewandowski hiánya meg is látszott az egész csapat játékán, Neuer rögtön egy potyával indított, majd Marquinhos is betalált, a félidő vége előtt Choupo-Moting viszont szépített.
Tény, hogy megannyi védés, kapufa, valamint gól esett a negyeddöntőn, amely az idény egyik legszínvonalasabb találkozóját hozta. A második félidőben Thomas Müller kiegyenlített, ami még nem lett volna nagy baj a franciáknak, hiszen így is idegenben lőtt góllal még mindig jó pozícióban álltak. Csakhogy Mbappé ettől függetlenül megszerezte maga második, csapata harmadik gólját. Ennek köszönhetően a PSG 3-2-re győzedelmeskedett Münchenben, ráadásul két év után tudott egy csapat nyerni a Bayern ellen a BL-ben (2019-ben a Liverpool).
Szerző: Tarr Ákos, a Footballhun TV szerkesztője
Olvass további focis cikkeket nálunk!
Kövess minket Instagramon és Facebookon!
Kiemelt kép: Laszlo Szirtesi/Getty Images; ATTILA KISBENEDEK/AFP/Getty Images