Papírformadöntések, varázslatos esték – így lett főtáblás a Ferencváros

Digiqole Ad

25 év után jutott be a legrangosabb európai kupasorozat, a Bajnokok Ligájába főtáblájára A Ferencváros labdarúgócsapata. Ez nem csak a fradista érzelmű szurkolóknak okozott nagy örömöt, hanem minden magyar futballdrukkernek. E gyakran izgulós, fordulatos, de sikeres út legfontosabb pillanatait idézzük fel nektek ebben a cikkben!
Goal Vonal-tartalom.

Ferencváros
Ünneplés, de üres lelátók előtt (fotó: Farkas Norbert / 24.hu)

A világjárvány (Covid-19) nemcsak a mindennapi életet, de a labdarúgás szokásosnak mondható menetrendjét is felbolygatta: az Eb-t egy évvel eltolták, az előző BL-idényt május helyett augusztusban fejezték be és még sorolhatnám…

Anonim svédek – Djurgarden

A Ferencváros – az előző szezonhoz hasonlóan – ismét bajnoknak mondhatta magát, a MOL Fehérvárt 13 ponttal megelőzve. Ez a pozíció helyet biztosított számára a Bajnokok Ligája selejtezőjében, ahol az első kört kiemeltként várhatta. A papíron gyengébb, ugyanakkor gólerősnek titulált, kiszámíthatatlan svéd bajnok Djurgarden csapatát sorsolták a zöld-fehéreknek a lyoni sorsoláson. Nagy elvárásokkal kellett szembenézniük A játékosoknak, legfőképp a szurkolóik részéről. Az előző évadban a másodikszámú európai kupában, az EL-ben vitézesen szerepeltek és nézhető focit játszottak, így a fanatikusok többsége legalább hasonló szereplést várt kedvenceiktől.

Mellettünk szólt a járvány miatt kialakult egymérkőzéses rendszer (szakértők szerint a meglepetésfaktor miatt a „kisebb” csapatok, köztük a Ferencváros malmára hajtja a vizet ez a típusú lebonyolítás), valamint a csapategység megmaradása is.

Az első meccset hazai pályán, a Groupama Arénában, nézők nélkül játszotta a Fradi. A mérkőzés elején uralkodó lassú labdajáratásokat követően a 33. percben Tokmac gyönyörű átlövésével vezetést szerzett a csapat. A 62. minutumig nem változott az eredmény, ekkor ismét jött Tokmac Nguen és a kapu bal sarkába passzolta a labdát. Az utolsó negyedórát még meghajrázta az északi együttes, de nem találtak rést a védelmen, a találkozó 2:0-ás hazai sikerrel zárult. A sajtó az eredmény mellett pozitívan írt a csapatot uraló higgadtságról és a játékosok közötti összhangról is.

Ferencváros
Tokmac Nguen a Celtic Parkban is megállíthatatlannak bizonyult (fotó: MTI/EPA/Getty/Mark Runnacles)

Neil Lennon Celticje már nagyobb falat

Ezután Skóciába, a rendszeres BL/EL szereplő Celtic otthonába, Glasgowba látogatott a magyar bajnok.  Az előző fordulóval ellentétben itt nem az FTC volt a találkozó esélyese, a Celtic játékosainak értéke többszöröse a zöld-fehérekének. A mieink ugyanakkor nem adták fel fejben már a meccs előtt, kellő önbizalommal léptek pályára, nagy elszántság látszott minden játékos szemében. Egy ferencvárosi támadás végeztével a brazil Isael (Fradi) végezhetett el szögletet a mérkőzés 7. percében. A beadást kifejelték a skótok, Somália (Fradi) elé került a labda, aki Sigér felé csúsztatott. A magyar válogatott középpályás nem tétovázott, lesimította magának, majd kilőtte a kapu jobb sarkát. Megdőlt a papírforma, a skótok futottak az eredmény után. 1:0-s vendég vezetés zárta a félidőt.

A második játékrészt a skótok kezdték jobban, ennek eredményeképpen ki is egyenlítettek a mérkőzés 53. percében. Ezután a védekezésen és a kontratámadások pontos vezetésén volt a hangsúly vendég részről. Egy ilyen támadást fejezett be gyengébbik lábával a norvég, immáron 3 gólos Tokmac. Ezzel az eredménnyel már továbbjutásra állt a Ferencváros, így az eredmény megtartásába fektették a legnagyobb energiát a pályán lévők. A mérkőzés utolsó perceiben még Dibusz védései is kellettek ahhoz, hogy a Celtic BL álmait összetörve továbbjusson a magyar együttes.

Pacsi a stábnak, a háttérben pedig talán még Rebrov is mosolyog (fotó: MH/Papajcsik Péter)

Már megint a Zágráb…

2019-20-hoz hasonlóan, ismét a horvát bajnok Dinamo Zagrebbel kellett megküzdenie a Ferencvárosnak a BL selejtező 3. körében. A múlt évi csúfos, összesítésben 5:1-es vereség ellenére minden fradista a továbbjutásban bízott. Az összecsapás a presztízs mellett rendkívüli téttel is bírt, a találkozó győztese már biztosan csoportkörös valamely európai kupában. Minden játékos szeme előtt ez a cél lebegett, hatalmas, 90 percen át tartó küzdelem vette kezdetét a Groupama Arénában. A szurkolók ugyan nem a lelátókról, de a stadion mellől buzdították kedvenceiket. A Green Monsters szurkolói csoport által szervezett közös meccsnézés többezer embert vonzott az aréna mellé. A stadionba behallatszó, nagy lelki erőt adó buzdítást a játékosok egy 2:1-es győzelemmel hálálták meg Lovrencsics, és az öngólja után továbbjutást érő találatot szerző Myrto Uzuni révén.

Miután felharsant a végső sípszó, mindenki a Molde-Qarabag összecsapásra koncentrált. E meccs végeredménye befolyásolta azt, hogy a regnáló magyar bajnoknak az azeri, vagy a norvég címvédővel kell-e szembenéznie a BL play-off körében. Végül büntetőpárbajjal, de az utóbbi csapat ünnepelhetett továbbjutást a találkozót követően.

2009 után újra valós álom

A Zöld Sasoknak elérkezett az utolsó lépéshez a Bajnokok Ligája felé. Minden csapatnak (a korábbi évekhez hasonlóan) 2 mérkőzést kellett megvívnia egymással. Míg az odavágót Norvégiában, a sorsdöntő visszavágót már hazai pályán, Magyarországon játszhatta a Fradi. Az első mérkőzést jól kezdték Rebrov (Fradi) tanítványai, a korábban Norvégiában is légióskodó Boli váltotta gólra Botka Endre beadását a 7. minutumban. Jót tett a csapatnak a vezető találat megszerzése, a Molde kaput sem talált az első játékrészben. Az 52. percben az albán válogatott Uzuni szerezte meg a csapat 2. gólját, ismét Botka passzát követően.

Nyugodt, higgadt játék helyett – amit mindenki várt – kapkodni kezdtek a mieink a 2 gólos vezetés ellenére is. Ennek eredményéül szépítettek az északiak és átvették az irányítást. Az első góljuk után nem sokkal, az egyenlítő, majd a vezető találatot is megszerezték. Összeomlott a vendég gárda, az állás 3:2.  Viszont a mérkőzés vége előtt 3 perccel büntetőt ítélt a spanyol játékvezető a Fradinak. Kharatin a pontrúgást higgadtan váltotta gólra, 3:3-as döntetlennel várhatták a csapatok a budapesti visszavágót.

Egy másik dolog, ami különlegessé tette a menetelést: kivetítős szurkolás a Sas-szobornál (fotó: Berki Dániel)

A 6 nappal később rendezett találkozót egy egész ország várta, egyaránt a Paks, a DVSC, a Fehérvár (stb.) és persze a Ferencváros fanjai. A B-közép ismét kivetítős meccsnézést szervezett a Groupama Aréna mellé. Ezúttal még több rajongó gyűlt össze ezen a hideg, szeptemberi napon. A varázslatos hangulatot teremtő fanatikusok ismét óriási sikert ünnepelhettek: a gól nélküli döntetlen továbbjutást, azaz BL csoportkört ért a Ferencvárosnak az idegenben szerzett góljainak köszönhetően. Hatalmas ünneplés vette kezdetét a találkozó lefújását követően a stadion mellett és az öltözőben egyaránt. A szurkolók a játékosokat és külön az ukrán mestert, Szerhij Rebrovot is éltették. Tűzijáték, füstbombák, görögtüzek áradata, valamint a szurkolók szakadatlan szurkolása tette varázslatossá azt az estét minden magyar futballszurkolónak.

Szerző: Berki Dániel, a Goal Vonal szerkesztője